MiniMed 770G

MiniMed 770G – zautomatyzowany system podawania insuliny dla dzieci

Codzienne badania poziomu cukru we krwi i dawkowanie insuliny małym dzieciom nie jest łatwe. Amerykańska agencja FDA zalegalizowała właśnie MiniMed 770G od firmy Medtronic – automatyczny system podawania insuliny dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat (i starszych), co pomoże wielu rodzicom i opiekunom.

To pierwsze urządzenie tego rodzaju, które w materiałach prasowych może być określane mianem przeznaczonego dla dzieci.

Godny następca

Poprzednikiem MiniMed 770G jest wydany w 2016 roku MiniMed 670G. Ten model mógł jednak być używany dopiero od 7. roku życia.

MiniMed 770G - zautomatyzowany system podawania insuliny dla dzieci
Wersja 670G, przodek nadchodzącego MiniMed 770G / fot. Engadget

Jego następca otrzymał także inne ulepszenia, m.in. moduł Bluetooth. Po nałożeniu na skórę, sensor będzie odczytywał nasz poziom cukru we krwi nawet co 5 minut. System przychodzi także z wszystkim, czego potrzebujemy do dawkowania insuliny, lecz może robić to automatycznie, na podstawie zbieranych odczytów.

Nie tak szybko

Nie oznacza to jednak, że możemy zostawić diabetyka bez opieki – urządzenie wymusza nadzorowanie dozowania insuliny po posiłkach. Systemu MiniMed 770G wciąż nie można także stosować na dzieciach poniżej 2. roku życia.

MiniMed 770G - zautomatyzowany system podawania insuliny dla dzieci
Oczywiście, MiniMed 770G może być używany przez wszystkich powyżej 2. roku życia / fot. Engadget

System firmy Medtronic już został przetestowany na 46 dzieciach z cukrzycą typu 1. przez okres 3 miesięcy. Badania wykazały, że urządzenie jest bezpieczne.

Jak powiedział Stephen M. Hahn, pełnomocnik agencji FDA:

Postępy w nauce, technologii i przemyśle pozwoliły zrobić olbrzymie kroki naprzód w dziedzinie leczenia cukrzycy typu 1., chronicznej choroby zagrażającej życiu. FDA wciąż promuje polisy wspierające nowe technologie bazujące na tych postępach i pozostaje zobowiązana zapewnieniu tego, żeby produkty te polepszały jakość życia osób z tą przypadłością w sposób bezpieczny i efektywny – szczególnie dzieci.

“Advancements in science, technology and manufacturing have helped make great strides in the treatment and successful management of type 1 diabetes, a life-threatening chronic condition. The FDA is dedicated to promoting policies that support the development of new technologies based on these advances, and remains committed to helping ensure that development and expansion of products that can improve the quality of life for those with this condition – which can particularly impact children – is safe and effective.”

Firma Medtronic nie może jednak jeszcze wprowadzić urządzenia na rynek. Wciąż musi przeprowadzić dodatkowe badania analizujące efektywność 770G w środowiskach domowych.