Polski minister sprawiedliwości wypowiedział się o sztucznej inteligencji w służbie wymiaru sprawiedliwości. Minister uważa, że wdrożenie technologii jest nie tyle opcjonalne, co nieuniknione.
AI w codzienności i biurokracji
Gwiazda najnowszej rewolucji technologicznej, sztuczna inteligencja, z impetem wdziera się w kolejne sfery ludzkiego życia. W bankach obsługują nas już inteligentne chatboty, nasze mapy zasilają wspierające nawigację narzędzia, w grach i filmach będą występować syntetyczni bohaterowie, a w tym całym szaleństwie powstają grupy wyznające AI jako nowego boga. Nie dziwią więc słowa Pana ministra Ziobry, który w liście skierowanym do uczestników konferencji „Ius ex silico – Sztuczna inteligencja w służbie wymiaru sprawiedliwości„, która rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie. Minister wskazał na rosnącą obecność sztucznej inteligencji w codziennym życiu i potrzebę jej zastosowania w służbie wymiaru sprawiedliwości.
Minister podkreślił, że w ostatnich latach ministerstwo dokonało rewolucji cyfrowej w sądach. Co trzecia sprawa załatwiana obecnie w sądzie ma postać elektroniczną. Kwestie takie, jak księgi wieczyste, e-doręczenia, e-KRS, rejestr pedofilów i dozór elektroniczny więźniów staną się nierozłącznym elementem cyfrowej e-rewolucji.
Sztuczna inteligencja asystentem organów sprawiedliwości?
W kontekście zastosowania AI w sądach, minister wymienił kilka obszarów, w których sztuczna inteligencja świetnie by się odnalazła. Chodzi o takie dziedziny jak automatyzacja rutynowych zadań, udzielanie odpowiedzi na telefoniczne i mailowe zapytania uczestników postępowań, automatyczna transkrypcja i streszczanie ustnych wypowiedzi do protokołów, identyfikacja kluczowych faktów dla rozstrzygnięcia sprawy, sprawne odnajdywanie istotnych dla sprawy orzeczeń i poglądów prawnych oraz ułatwienie sędziom zarządzania sprawami. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości AI, sędziowie będą mogli skupić się na kwestiach najtrudniejszych, w których człowiek jest niezastąpiony.
Jednocześnie minister podkreślił, że kluczowa jest dbałość o zachowanie podstawowych wartości i zasad etycznych przy wdrażaniu tych narzędzi.
Niezwykle ważne jest jednak to, żeby wdrażanie takich systemów nie odbywało się to kosztem podstawowych praw człowieka, w tym zapewnieniu przez państwo sprawiedliwego procesu sądowego.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro