Recykling materiałów (źródło: Apple)
Recykling materiałów (źródło: Apple)

Apple składa ważną obietnicę związaną z ekologią i recyklingiem

Firma Apple do 2025 roku zamierza pokazać, jak bardzo dba o ekologię podczas produkcji swoich nowych urządzeń. W taki właśnie sposób zobowiązała się do wyłącznego wykorzystania recyklingowanego kobaltu, metali ziem rzadkich oraz złoconej cyny do drukowanych płytek w ciągu najbliższych dwóch lat.

Coraz więcej materiałów pochodzących z recyklingu

Jak ogłosiła firma, już w 2025 roku kobalt, lokowany w bateriach swoich rodzimych urządzeń, ma w 100% pochodzić z recyklingu, a wszystkie spośród płytek drukowanych będą tworzone w pełni z przetworzonej cyny i następnie złocone.

Co więcej, producent zobowiązał się do zastosowania w magnesach swoich urządzeń metali ziem rzadkich również pochodzących wyłącznie z recyklingu, co ma nastąpić także w ciągu dwóch nadchodzących lat.

Od zeszłego roku Apple dąży do znaczącego zwiększenia wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu. Jak się okazuje, już na ten moment ponad 2/3 z wykorzystywanego do wytworzenia urządzeń aluminium pochodzi z recyklingu, zresztą podobnie jak 3/4 pierwiastków ziem rzadkich oraz ponad 95% wolframu. Do 2030 roku produkty marki będą neutralne pod względem śladu węglowego, tworzonego przy ich produkcji.

Drukowane płytki ze złoceniem z recyklingu i lutowaniem cynowym (źródło: Apple)
Drukowane płytki ze złoceniem z recyklingu i lutowaniem cynowym (źródło: Apple)

Produkty, które otrzymały już bardziej ekologiczne opakowania

Przyjęte zobowiązania dotyczą także opakowań oraz wyeliminowania z nich tworzyw sztucznych, które na ten moment zawierają już tylko 4% plastiku. Apple pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na zastąpienie etykiet, laminowania czy innych subtelnych zmian.

W zeszłym roku zaczął korzystać z drukarki, która pozwala na cyfrowy wydruk bezpośrednio na pudełkach dla iPhone’a 14 oraz iPhone’a 14 Pro, dzięki czemu zrezygnowano z etykiet. Również w opakowaniach na iPada Air, iPada Pro i Apple Watch Series 8 zastąpiono laminację nowym lakierem do nadruku.

W jaki sposób w Apple odzyskuje się materiały?

Do demontażu najistotniejszych materiałów ze zużytych produktów stosowany jest m. in. robot o imieniu Daisy, który pozwala skutecznie oddzielić baterie od urządzeń. Szacuje się, że dzięki niemu od 2019 roku odzyskano nawet 11 tysięcy kilogramów kobaltu.

Poza Daisy w Apple pracuje także robot Dave, który pozwala na przyspieszenie odzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich z silników Tapic. Pomocna jest również rozszerzona rzeczywistość, która wyświetla obrazy na powierzchniach roboczych.

Robot Daisy (źródło: Apple)
Robot Daisy (źródło: Apple)