Boja "Anna" zmierzyła wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I (źródło: Polenergia)
Boja "Anna" zmierzyła wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I (źródło: Polenergia)

Pomiary do projektu Bałtyk I zakończone. „Anna” zbadała fale morskie

Boja „Anna”, po ponad roku badań wietrzności i natężenia fal morskich na Morzu Bałtyckim, wróciła do portu. To kolejna część badań umożliwiających rozwój polskich morskich farm wiatrowych.

Potencjał morskich farm wiatrowych i pomiary boi

Energia odnawialna jest sposobem na wykorzystanie naturalnych i jednocześnie powtarzających się procesów, zachodzących w przyrodzie. Wśród podstawowych źródeł można wymienić Słońce, wodę, geotermię, biomasę oraz wiatr, który coraz bardziej docenia się na terenie Polski oraz wód najbliższego nam morza.

Podstawą możliwości wykorzystania energii wiatru w postaci offshore, czyli „na morzu”, są pomiary wiatru i natężenia fal, co ma bezpośredni wpływ na przygotowanie raportu oceny oddziaływania na środowisko. Raport ten wiąże się z wydaniem decyzji koniecznej do udziału w aukcjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej.

Firmy Equinor oraz Polenergia właśnie zakończyły badanie parametrów fal morskich Morza Bałtyckiego. Urządzenie „Anna” przez ponad rok dokonywało pomiarów wietrzności i natężenia fal, wszystko po to, aby przewidzieć potencjał morskiej farmy wiatrowej i dowiedzieć się, jaki rodzaj instalacji oraz w jakiej lokalizacji będzie najwłaściwszy. Wyniki stanowią bazę dla polskiego projektu drugiej fazy rozwoju offshore, znanego pod nazwą MFW Bałtyk I.

Boja "Anna" zmierzyła witrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I (źródło: Equinor)
Boja „Anna” zmierzyła witrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I (źródło: Equinor)

Projekt Bałtyk I, czyli polskie pomysły na wykorzystanie wiatru

„Anna” jest swego rodzaju morską boją, która wyposażona została w szereg czujników oraz technologię LiDAR, stanowiącą tym samym alternatywę dla pomiarów realizowanych przez maszty pomiarowe. Urządzenie od zeszłorocznego Dnia Kobiet zajmowało się mierzeniem wysokości i długości fal, kierunku prądów morskich, a także temperatury. Boja została umieszczona w miejscu, gdzie planuje się w przyszłości posadowić farmę wiatrową Bałtyk I, której odległość od linii brzegowej wynosi 81 kilometrów.

W badania, poza Polenergia i Equinor, została zaangażowana również międzynarodowa firma RPS o bogatym doświadczeniu związanym z farmami wiatrowymi, a także polskie firmy MEWO i Fairplay Towage Polska, które zajęły się procesem posadowienia boi i odholowania jej z powrotem do portu.

Boja "Anna" zmierzyła wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I (źródło: Polenergia)
Boja „Anna” zmierzyła wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I (źródło: Polenergia)

Uruchomienie projektu Bałtyk I według planu ma nastąpić w 2029 roku, a jej moc ma sięgać 1,56 GW. Dwa lata wcześniej natomiast ruszyć mają projekty Bałtyk II oraz Bałtyk III z potencjałem wyprodukowania energii o mocy 1,44 GW.