Powstał inteligentny pistolet, który słucha tylko właściciela
Źródło: Biofire

Powstał inteligentny pistolet, który słucha tylko właściciela

Amerykańska firma Biofire opracowała inteligentny pistolet, do którego dostęp odblokowują dane biometryczne właściciela. Nowa forma zabezpieczeń postrzegana jest przez autorów jako skuteczny sposób, by zmniejszyć ilość przykrych incydentów na terenie USA.

Broń rozpoznaje użytkownika po liniach papilarnych i twarzy

Biofire Smart Gun to pistolet kalibru 9 mm, który w rękach nieupoważnionej osoby po prostu nie wystrzeli. Dzieje się tak za sprawą autorskiej technologii Guardian Biometric Engine, która wykorzystuje zintegrowany czytnik linii papilarnych oraz trójwymiarowy system rozpoznawania twarzy na podczerwień, aby zweryfikować tożsamość strzelca i udzielić mu dostępu do spustu bądź nie.

Wbudowane sensory zasilane są przez baterię litowo-jonową o długim czasie pracy, liczonym w miesiącach, a wskaźniki LED informują, kiedy pistolet jest uzbrojony. Ogniwo jest oczywiście demontowalne, więc w razie potrzeby można je wypiąć i naładować. Przyszli posiadacze broni mogą być spokojni, ponieważ ich dane biometryczne nie będą przetwarzane na zewnątrz, a sprzęt śledzony – Smart Gun nie oferuje łączności Bluetooth, Wi-Fi ani GPS.

Produkt dostarczany jest wraz ze stacją dokującą, której interfejs umożliwia dodawanie oraz usuwanie zaufanych użytkowników, których dane biometryczne będą rozpoznawane przez broń. Gotowość do strzału następuje błyskawicznie, a producent zapewnia, że ich sprzęt został skrupulatnie przetestowany zarówno pod kątem niezawodności, jak i ogólnej wytrzymałości.

Trzeba przyznać, że pistolet amerykańskiej marki zapowiada się bardzo dobrze i prawdopodobnie wytrzyma próbę czasu lepiej niż niemiecki Armatix iP1, który do identyfikacji posiadacza wymagał zewnętrznego urządzenia.

Dodać należy, że system zaimplementowany przez Biofire uniemożliwia obejście zabezpieczeń i przekształcenie broni w konwencjonalny pistolet.

Założyciel firmy wyznał redakcji Bloomberg, że impulsem do stworzenia inteligentnej broni była strzelanina w kinie Aurora w 2012 roku. Pomysł przekształcił się w czyn i marka Biofire zebrała łącznie 30 milionów dolarów finansowania, by zrealizować projekt.

Powstał inteligentny pistolet, który słucha tylko właściciela
Tak prezentuje się Biofire Smart Gun (źródło Biofire)

Ile kosztuje inteligentny pistolet?

Pistolet, z wiadomych względów, kosztuje więcej niż konkurencyjne sprzęty. Ciekawostką jest to, że można go w pewnym stopniu spersonalizować – firma oferuje różne warianty kolorystyczne obudowy oraz spustu. Najtańszy pakiet kosztuje 1499 dolarów i wymaga 149 dolarów depozytu, a na wysyłkę gotowego produktu trzeba poczekać do drugiego kwartału 2024 roku.  Za 100 dolarów więcej można nabyć bardziej ekskluzywne wydanie z futerałem w komplecie, które zostanie dostarczane nieco wcześniej, bo w 1. kwartale 2024 roku.

Smart Gun będzie wysyłany do klientów w ramach tego samego procesu prawnego, co tradycyjne modele broni palnej i tylko na terenie USA.