Ericsson 5G
fot. Ericsson

Sieci mmWave tylko dla największych miast? Qualcomm z partnerami udowodnili, że niekoniecznie

Pełnię swoich możliwości, sieci 5G będą demonstrować dopiero wtedy, gdy zostaną uruchomione na wysokich częstotliwościach – falach milimetrowych (mmWave). Te mają jednak spore ograniczenie – relatywnie niewielki zasięg. Firma Qualcomm wraz z partnerami technologicznymi postanowili udowodnić, że przy dobrych chęciach, nawet taką trudność uda się rozwiązać.

Wyższa częstotliwość – mniejszy zasięg

Jedną z właściwości fal radiowych są zmniejszające się zdolności propagacyjne wraz ze wzrostem częstotliwości. To właśnie z tego powodu, na obszarach wiejskich i nisko zurbanizowanych, obecnie budowane są sieci bezprzewodowe na częstotliwości 900 MHz, a w przypadku polskich sieci 5G, będzie to częstotliwość 450 MHz. To również powód, dla którego wielu producentów urządzeń bezprzewodowych w dalszym ciągu wykorzystuje sieć WiFi na częstotliwości 2,4 GHz, mimo że pasmo 5 GHz oferuje znacznie większą przepustowość.

Fale milimetrowe, z uwagi na konieczność bardzo gęstego pokrycia terenu stacjami bazowymi, w zamierzeniu będą stosowane wyłącznie na obszarach najsilniej zurbanizowanych, w których jednocześnie przebywa bardzo wielu ludzi. Mowa tutaj, przede wszystkim, o centrach miast, miejscach popularnych wśród turystów, stadionach, placach targowych czy węzłach komunikacyjnych. Parametry transmisji osiągnięte przez Qualcomma pozwalają jednak mieć nadzieję, że fale milimetrowe znajdą zastosowanie również w innych miejscach.

5G mmWave

Rekordowy zasięg mmWave

Podczas testów, które w dniu 20 czerwca 2020 roku przeprowadziła firma Qualcomm z partnerami technologicznymi – Ericssonem i Casa Systems, udało się osiągnąć rekordowy zasięg sieci 5G wykorzystującej mmWave. Przeprowadzone w Australii testy pozwoliły na uzyskanie stabilnego połączenia na odległość 3,8 kilometra.

Przedstawiciele uczestniczących w eksperymencie firm są zgodni – to prawdziwy kamień milowy w historii budowy sieci 5G. Wykorzystując już posiadaną technologię udało się istotnie zwiększyć zasięg sieci mmWave, do tego stopnia, że można myśleć o jej komercyjnym zastosowaniu również na terenach mniej zurbanizowanych. To o tyle istotne, że mmWave zapewnia znacznie większą szybkość transmisji danych w porównaniu do niższych częstotliwości. Teoretycznie istnieje możliwość osiągnięcia prędkości nawet 1 Gb/s.

Dynamiczny rozwój 5G, od teraz może nabrać jeszcze większego tempa.