Serce (źródło: MIT)
Serce (źródło: MIT)

Jak przeprogramować serce do regeneracji po zawale?

Naukowcy z Duke University przyjrzeli się funkcji fibroblastów. Odkryli, że możliwe jest ich przeprogramowanie, by transformowały się w zdrową tkankę serca po zawale

Technologia redefiniuje, co jest niemożliwe

Dzięki nowoczesnej medycynie pokonujemy coraz trudniejsze blokady naszych organizmów. Potrafimy zmusić mózg do tworzenia silniejszych połączeń nerwowych, dostać się narzędziami chirurgicznymi w bardzo ciasne miejsca czy tworzyć sztuczne struktury znacząco przyśpieszające regenerację naszych tkanek. Tym razem kolejne przełomowe osiągnięcie pochodzi z Australii i pozwala na… złamanie oporu naszego serca przez samoczynną regenracją po zawale.

Naukowcy z Duke University przyjrzeli się funkcji fibroblastów, komórek zaangażowanych w tworzenie zarówno tkanki łącznej, jak i tkanki bliznowatej. Zespół planował przeprogramowanie komórkowe, które przekształciłoby fibroblasty z powrotem w zdrową tkankę po zawale serca. Technika ta była wcześniej badana nie tylko pod kątem wysiłków związanych z naprawą naszej pompy krwi, ale także przywracania funkcji motorycznych u ofiar udaru mózgu czy gojenia ran.

Problem pojawił się wtedy, gdy dorosłe komórki pokazały odporność na przeprogramowanie. Odkryto jednak, że młode tkanki nie mają takiego problemu. Kiedy Epas1, białko blokujące zmiany, został wyłączony w dorosłych komórkach, przeszły one udaną transformację.

Kiedy odwróciliśmy proces starzenia się fibroblastów, zasadniczo sprawiając, że fibroblasty znów myślały, że są młode, przekształciliśmy więcej fibroblastów w mięsień sercowy.

Conrad Hodgkinson, profesor medycyny i patologii w DU School of Medicine
Komórki serca pochodzące z fibroblastów (Źródło: eurekalert)
Komórki serca pochodzące z fibroblastów (Źródło: eurekalert)

Ciało samo się wyleczy?

Serce, pomimo swojej wielkiej siły, nie jest dobre w regeneracji. Po zawale na powierzchni organu pozostaje dużo tkanki bliznowatej, co może utrudniać elastyczność narządu, a tym samym jego funkcję. Dzięki zablokowaniu białka Epas1 u myszy po zawale naukowcy byli w stanie zmusić chore serca do szybkiej regeneracji.

Byliśmy w stanie przywrócić prawie całą funkcję serca myszy, która została utracona po zawale, poprzez odwrócenie procesu starzenia się fibroblastów.

Conrad Hodgkinson, profesor medycyny i patologii w DU School of Medicine

Ponieważ w badaniach wykorzystano nie tylko przeprogramowanie komórkowe, ale także sposób na odwrócenie skutków starzenia się niektórych komórek, naukowcy twierdzą, że odkrycia mogą mieć wpływ na inne dziedziny medycyny, w tym regenerację neuronów w mózgu i odwrócenie bliznowacenia skóry w niektórych przypadkach. warunki dermatologiczne. Więcej o niesamowitym badaniu można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.