Mozilla

Mozilla zbada, jak naprawdę działają kontrowersyjne algorytmy YouTube

Od kilku lat serwisem YouTube nie sterują już ludzie. Sztuczna inteligencja rekomenduje nam filmy do obejrzenia oraz sprawdza wrzucane klipy pod względem materiałów niewłaściwych i objętych prawem autorskim. Ten jeden mistyczny algorytm jest jednak przyczyną frustracji wielu twórców i użytkowników YouTube. Mozilla chce to naprawić.

W nowym wydaniu

Tak, mowa tu o tej samej firmie, która stoi za jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Nie tylko ona dostrzega zagrożenia płynące ze sposobu działania algorytmu YouTube. Jeden z deweloperów w Google rok temu powiedział, że system ten jest toksyczny, a także powoduje, że ludzie oglądają więcej teorii spiskowych i innych kontrowersyjnych treści.

Mozilla zbada, jak naprawdę działają kontrowersyjne algorytmy YouTube
Badamy, dlaczego YouTube rekomenduje to, co rekomenduje / fot. Mozilla via TheVerge

Jeśli również masz złe doświadczenia z algorytmem YouTube, w szczególności z filmami, które poleca na stronie głównej i liście podobnych materiałów, producent przygotował coś właśnie dla Ciebie.

Rozwiązaniem… wtyczka

Nowa wtyczka do przeglądarek Firefox i Chrome, nazwana RegretsReporter, ma pomóc serwisowi YouTube w wejściu na lepszą ścieżkę.

Gdy znajdziemy się na stronie filmu, który nam nie odpowiada (zawiera mowę nienawiści, rasizm, pseudonaukę, teorie spiskowe, itd.), wystarczy kliknąć ikonkę w prawym górnym rogu, aby zgłosić materiał ten do bazy danych Mozilli.

Mozilla zbada, jak naprawdę działają kontrowersyjne algorytmy YouTube
Trzy kroki ku lepszemu YouTube’owi / fot. Mozilla via TNW

Twórcy wtyczki chcą, abyśmy używali serwisu normalnie. Nie powinniśmy specjalnie wyszukiwać kontrowersyjnych filmów, aby je następnie zgłaszać. Celem tego projektu jest pokazanie prawdziwej natury algorytmu YouTube.

Być może wtyczka ta będzie katalizatorem, który zmieni YouTube na lepsze. Nie jedna osoba zaoszczędziłaby wtedy wiele czasu i energii.