Mayflower

Mayflower – statek sterowany przez AI właśnie wyruszył z portu

Statek Mayflower wyruszył z portu angielskiego miasta Plymouth. Na jego imienniku dokładnie 400 lat temu pierwsi koloniści przybyli do Ameryki Północnej. Na przykładzie tych łodzi możemy zobaczyć rozwój technologii przez ostatnie 4 wieki – nowy Mayflower zasilany jest energią słoneczną i sterowany przez sztuczną inteligencję.

Misja najnowszych technologii

Statek posłuży jako narzędzie badawcze do zbierania informacji o zanieczyszczeniach oceanu, warunkach atmosferycznych i napotkanych gatunkach zwierząt. W celu sprawdzenia jego niezawodności, zanim odtworzy historyczną podróż pierwszego Mayflowera przez Ocean Atlantycki, spędzi 6 miesięcy blisko brzegu Wielkiej Brytanii.

Cel i okoliczności dzisiejszego wydarzenia / źródło: IBM News

Za sterowanie statkiem odpowiada firma IBM. Przez dwa lata tworzyła ona oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję i wizję komputerową, które właśnie przejdzie swój największy test. Najważniejszą osobą na statku jest, jak go zwą, Kapitan AI, który automatycznie steruje pojazdem, mając na uwadze odczyty z zainstalowanych na kadłubie sensorów.

Mayflower po raz drugi

Dzięki zainstalowaniu na statku potężnych urządzeń wykorzystujących edge computing, nie wymaga on stałego połączenia z internetem. Przetwarza więc dane lokalnie, lecz, jeśli może połączyć się z laboratorium, przesyła do niego nowo zebrane próbki z otoczenia.

Mayflower - statek sterowany przez AI właśnie wyruszył z portu
14-metrowa łódź ma ładowność 700 kg / fot. Promare via TNW

Co najlepsze, wędrówkę statku Mayflower możemy śledzić na interaktywnym portalu internetowym, klikając tutaj. Podróż do Ameryki Południowej rozpocznie się 19 kwietnia 2021 roku.