Napięcie mięśniowe może sterować robotami
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Napięcie mięśniowe może sterować robotami

Na łamach oiot.pl szczególnie chętnie opowiadamy o wynalazkach, które mają szansę znacząco poprawić jakość życia osób z ograniczeniami ruchowymi. Jednym z nich jest opracowany na MIT system sterowania elektroniką, w którym rolę pilota spełnia napięcie mięśniowe.

Sterowanie gestami bez…widocznych gestów

Sterowanie urządzeniami elektronicznymi przy pomocy gestów to żadna nowość, a wręcz przeciwnie, wielu z nas przeszło nad tym do porządku dziennego, chociażby obsługując smartfon, drona czy telewizor. Przy pomocy gestów można obsługiwać nawet elementy wyposażenia kuchni. To, co zaproponował zespół Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory z Massachusetts Institute of Technology przenosi obsługę gestów na zupełnie nowy, dotychczas nieosiągalny poziom. By sterować urządzeniami nie trzeba już kamer rejestrujących obraz, czujników ruchu czy żyroskopów. Wystarczy niewielka opaska na ramię, rejestrująca napięcie mięśniowe.

Zrozumieć człowieka

By właściwie odczytać dane zbierane przez czujniki, konieczna była dokładna analiza tego, jak zachowuje się ludzkie ciało w momencie, gdy chcemy wykonać dany gest. Wykorzystano w tym celu narzędzie pomocne w treningu sztucznej inteligencji – uczenie maszynowe. Przeanalizowano w ten sposób, jak zmienia się napięcie mięśniowe w danym momencie. Wyniki pracy zespołu badawczego były zadowalające – już na etapie testów laboratoryjnych udało się osiągnąć właściwą reakcję na wykonywany gest w 82% spośród 1500 prób.

napięcie mięśniowe steruje dronem
fot. MIT

Jako, że mimo dzielących nas detali, jesteśmy do siebie bardzo podobni, system Conduct-A-Bot nie będzie wymagał każdorazowego treningu przez nowego użytkownika, co znacząco uprości obsługę sprzętu.

Przykład – napięcie mięśniowe steruje dronem

Conduct-A-Bot, wykorzystując napięcie mięśniowe, potrafił (bardzo skutecznie) sterować unoszącym się w powietrzu dronem, w taki sposób, by ten przelatywał między rozwieszonymi obręczami. Jak to wyglądało? Można zobaczyć na poniższym filmie. Naprawdę robi wrażenie.

Roboty z filmów science fiction wkrótce staną się rzeczywistością?

Czy wynalazek opracowany przez naukowców z MIT sprawi, że roboty sterowane pracą ludzkich mięśni wkrótce staną się rzeczywistością? Do tego jeszcze bardzo, bardzo daleka droga, jednak z pewnością należy przyznać, że jeden z pierwszych kroków ku temu właśnie został postawiony. Obecnie możemy mówić raczej o urządzeniu, które będzie pomagało osobom niepełnosprawnym, w dalszej kolejności służyło do precyzyjnego sterowania różnymi urządzeniami, w tym robotami. Można również przypuszczać, że opracowana technologia przyda się w konstrukcji egzoszkieletów.

Napięcie mięśniowe jako pilot zdalnego sterowania dla dronów czy robotów? Ja jestem za!