NASA

NASA użyje sztucznej inteligencji, aby odnaleźć życie na Marsie

Agencja kosmiczna NASA od kilku lat prowadzi misję ExoMars, której celem jest znalezienie życia na czerwonej planecie. W tym tygodniu poszukiwania poszły o krok dalej – NASA pokazała sztuczną inteligencję, która je wspomoże.

Nowe podejście NASA

Agencja ta, w celu znalezienia znaków życia przez swoje łaziki, będzie skanować marsjańskie skały, a AI pomoże w ich analizie. W przyszłości, taki system ma również zostać wysłany na księżyce Jowisza i Saturna. 

NASA uważa, że takie podejście, w którym łaziki przesyłają tylko wyniki badań, a nie wszystkie zdjęcia, finalnie rozwiąże problem przesyłania danych pomiędzy planetami. Jak powiedział Eric Lyness, szef działu oprogramowania w laboratorium planetarnym agencji:

 Przesyłanie danych na Ziemię wymaga dużo czasu i pieniędzy, co z kolei nie pozwala naukowcom na przeprowadzanie zadowalającej liczby eksperymentów i analizowanie tylu próbek, ile by chcieli. Przez użycie AI do początkowej analizy skanów, przed transmisją danych na Ziemię, NASA może zoptymalizować otrzymywane dane, co z kolei znacznie podniesie naukową wartość misji kosmicznych.

„It costs a lot of time and money to send the data back to Earth which means scientists can’t run as many experiments or analyze as many samples as they would like. By using AI to do an initial analysis of the data after it is collected but before it is sent back to Earth, NASA can optimize what we receive, which greatly increases the scientific value of space missions.”
NASA użyje sztucznej inteligencji, aby odnaleźć życie na Marsie
Wizualizacja łazika na Marsie / fot. TNW

Ten model AI został przetrenowany na setkach próbek skał i tysiącach emitowanych długości fal elektromagnetycznych.

Wyniki już imponują

Kilka dni temu, na konferencji Goldschmidt, naukowcy z NASA pokazali pierwsze wyniki tego systemu. Potrafił on poprawnie zaklasyfikować nieznane skały z dokładnością 94%. Amerykańska agencja planuje wciąż ulepszać ten model, aż do planowanej misji na Marsa w 2023 roku.

Niesamowite jest to, jak zmienia się technologia i nasze użycie jej w przestrzeni kosmicznej. I chociaż przez kilka lat żaden z nas jeszcze nie postawi stopy na czerwonej planecie, AI może nam w tym pomóc. Od dzisiaj.