Co łączy Xperię Z2 i marsjański helikopter NASA? Procesor!
nasa.gov

Co łączy Xperię Z2 i marsjański helikopter NASA? Procesor!

CPU zastosowane w marsjańskim helikopterze znalazło się m.in. w HTC One, Xperii Z2 czy Samsungu Galaxy S5.

NASA z pierwszą taką misją w historii

Misja Mars 2020 składa się z kilku części – najbardziej znaną i medialną jest bez wątpienia lądowanie łazika Perseverance. Trzeba jednak wiedzieć, że wraz z pojazdem poruszającym się bezpośrednio po powierzchni planety na Marsie umieszczono także swego rodzaju helikopter z napędem i autonomicznym systemem sterowania.

Ingenuity, bo tak nazywa się ów helikopter, już niedługo ma wykonać swój pierwszy lot. Pomimo tego, że każda trasa jest odpowiednio programowana przez inżynierów na Ziemi, duża odległość między planetami powoduje, że niemożliwe jest monitorowanie lotu w czasie rzeczywistym, dlatego helikopter musi użyć własnego systemu sterowania lotem. Opóźnienie w komunikacji między Marsem a Ziemią wynosi około 15 minut.

Sercem tego urządzenia jest procesor Qualcomm Snapdragon 801 – CPU doskonale znane z telefonów z okresu 2014-2015. Za sterowanie lotu odpowiada układ Qualcomm Flight Platform. Całość działa oczywiście na systemie z rodziny Linux. Układy Qualcomma korzystają z dwóch kamer i czujników, i na ich podstawie będą podejmować odpowiednie decyzje związane z lotem. Jeśli więc helikopter zboczy z zaplanowanej trasy przez pogodę czy przeszkody terenowe, będzie mógł powrócić na właściwy kurs.

Loty Ingenuity będą pierwszymi lotami z napędem poza naszą planetą. Urządzenie to ma być testem dla technologii, które NASA chce w przyszłości na stałe wprowadzić do misji na Marsa: pojazdy latające mogą dotrzeć w trudniej dostępne miejsca i wykonać zdjęcia z innej perspektywy. NASA planuje też używać ich w planowaniu tras dla łazików: z widokiem z „lotu ptaka” pojawia się możliwość poprowadzenia tych pojazdów bezpieczniej i efektywniej.