Nest Aware za darmo? Niestety, to tylko błąd

Nest Aware za darmo? Niestety, to tylko błąd

Ciekawe doświadczenie spotkało jednego z użytkowników Reddita. Jego głośnik Google Home wykorzystał możliwości subskrypcji Nest Aware, mimo że ta nie była wykupiona.

Nest Aware działało bez subskrypcji

Zgodnie z opisem przedstawionej sytuacji, jeden z posiadaczy głośnika Google Home otrzymał, na swój smartfon, powiadomienie mówiące o tym, że w jego domu włączył się czujnik dymu. Po weryfikacji okazało się, że istotnie czujnik się uaktywnił.

Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że bohater naszej historii nigdy nie korzystał z funkcjonalności, o której mowa, a konkretnie o Nest Aware. To płatna subskrypcja, rozszerzająca możliwości sprzętu sygnowanego Google i Nest o funkcje związane z monitoringiem bezpieczeństwa domu. W tym konkretnym przypadku chodziło o możliwość wykrywania, poza Ok Google, krytycznych dźwięków otoczenia i informowania o nich użytkownika.

Google Nest Aware
fot. Google

Osoby opłacające dostęp do Nest Aware mogą liczyć na to, że ich inteligentne głośniki zareagują na nietypowe odgłosy w domu (na przykład wybicie szyby, czy, jak w opisywanym przykładzie, włączenie alarmu), powiadamiając o tym fakcie użytkownika. Tyle tylko, że główny bohater historii wcale nie miał wykupionej usługi Nest Aware, a jedynie zwykły głośnik Google Home bez dodatkowych, płatnych funkcjonalności, a mimo to otrzymał powiadomienie. Jak do tego doszło?

To tylko błąd oprogramowania

Jak zapewnił przedstawiciel Google w odpowiedzi udzielonej serwisowi Protocol, opisywana historia istotnie mogła mieć miejsce. Wszystko z powodu błędu w uprawnieniach w dostępie do poszczególnych usług, powodującego, że część posiadaczy głośników od Google zyskała dostęp do Nest Aware bez wykupienia subskrypcji. Przedstawiciel amerykańskiej korporacji zapewnił jednocześnie, że problem został wyeliminowany a nowa funkcjonalność znów jest dostępna wyłącznie dla abonentów płatnej subskrypcji Nest Aware.

Nest Aware za darmo? Niestety, to tylko błąd
fot. Unsplash.com

Choć cała sytuacja wydaje się zabawna, a użytkownicy głośników Google Home mogli na niej tylko zyskać, być może przypadkowo udało się zapobiec poniesieniu większych szkód materialnych.

Funkcjonalności oferowane w ramach Nest Aware mogą istotnie podnieść poziom bezpieczeństwa gospodarstwa domowego. Do tej pory detekcja zbicia szyby wymagała instalacji sieci mikrofonów i centralki, teraz wystarczy do tego zwykły głośnik. Warto mieć na uwadze samą usługę i jej rozwój, a gdy tylko będzie dostępna w Polsce, rozważyć skorzystanie z niej.