Nest

Nowy termostat Google Nest może obsługiwać sterowanie gestami

Dokumentacja amerykańskiej agencji FCC pokazuje, że Google pracuje nad nowym termostatem z linii Nest. Wszystko wskazuje na to, że firma zaimplementuje w nim bezdotykowe sterowanie gestami. System ten nazywa się Project Soli i już widzieliśmy go w smartfonie Pixel 4.

Project Soli, czyli radarowe sterowanie gestami / fot. TheVerge

Godny następca

Jeśli przecieki te okażą się prawdziwe, będzie to pierwszy produkt Google przeznaczony do inteligentnego domu z tą funkcją. Nowy termostat Nest (na razie oznaczony jako model G4CVZ) ma oferować zarówno Wi-Fi 802.11n, łączność Bluetooth 5.0, jak i transmiter z radarem o częstotliwości 60 GHz, odpowiedzialny za kontrolę przez gesty.

Nowy termostat Google Nest może obsługiwać sterowanie gestami
Termostat Nest E, najnowszy produkt Google, został wypuszczony w 2017 roku / fot. TheVerge

Funkcja bezdotykowego sterowania, choć nie ma za dużo sensu w smartfonach, w przypadku termostatu może okazać się bardzo przydatna. Model Nest E pozwala na zaoszczędzenie energii, wykrywając, kiedy jesteśmy w domu. Nowy termostat od Google może przenieść tę funkcję na wyższy poziom, włączając ekran tylko wtedy, gdy jesteśmy blisko.

Umożliwi to też regulację temperatury i przełączanie między trybami z odległości nawet kilku metrów.

Nowy termostat Google Nest może obsługiwać sterowanie gestami
Byłby to ciekawy dodatek do sterowania przez urządzenia mobilne / fot. Google

Na razie – spekulacje

Google wypuściło ostatni termostat na rynek już trzy lata temu, a flagowca trzeciej generacji jeszcze w roku 2015. Chociaż dokładnie nie wiemy, co producent ma w planach, firma zwykle przedstawia wiele nowych produktów jesienią. Możemy spodziewać się więc prezentacji tego urządzenia razem ze smartfonami Pixel 4a 5G i Pixel 5.

Jedno jest pewne – najwyższy czas na nowy termostat od Google.