5G w Laponii

5G w kopalni złota w Laponii – Nokia i Telia łączą siły

Nokia i Telia łączą siły! Wszystko po to, by stworzyć prywatną sieć 5G w Laponii. Dokładnym celem jest Agnico Eagle Mines – kanadyjska kopalnia złota, operująca właśnie w Finlandii. Instalacja ma na celu objąć działania na powierzchni oraz pod ziemią. To jest dość istotne, gdy zauważymy, że kopalnia w miejscowości Kittilä jest największym producentem złota w Europie.

Złote, a skromne

Nie tylko Nokia i Telia, bo także Digita – kolejny fiński operator – jest zaangażowany w ten niecodzienny projekt. Kopalnia w Kittilä jest oddalona o 900 km na północ od Helsinek, stolicy Finlandii. Sieć 5G, jaka obejmie Agnico Eagle Mines, połączy ludzi, sprzęt, czujniki oraz pojazdy. Wszystko to na głębokości do jednego kilometra, poprzez system tuneli łączący fragmenty kopalni.

Jak mówią przedstawiciele firmy Nokia, sieć będzie podłączana etapami. Zakończenie budowy sieci 5G w Kittilä jest planowane na październik 2022 roku. Kopalnia już teraz jednak ma autonomiczne oraz zdalnie sterowane maszyny, dlatego też wybór lokalnych firm do stworzenia 5G w Agnico Eagle Mines był naturalny. Wprowadzenie tych rozwiązań ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, a przede wszystkim – wydajności prowadzonych działań, w tym wydobycia złota.

Obszar Kittilä w Finlandii. Nawet Laponia otrzyma sieć 5G, w słusznym celu (źródło: Wikipedia)
Obszar Kittilä w Finlandii. Nawet Laponia otrzyma sieć 5G, w słusznym celu (źródło: Wikipedia)

Nokia vs 5G

Jak czytamy na łamach Enterprise IoT, fiński producent obsługuje już ponad 380 prywatnych sieci przemysłowych na całym świecie. Sama korporacja jest pewna własnej technologii, twierdząc, że jest ona w stanie spełnić wymagania nawet tak zaawansowanych kopalni złota, jak kanadyjska Agnico Eagle Mines. Inwestycja może się udać – Nokia wraz z Telią ma na koncie kilka wspólnych projektów, takich jak Smart City w Oulu – mieście, z którego wywodzi się fiński gigant.

Wygląda też na to, że takich projektów pojawi się więcej. Szwedzka kopalnia Sandvik także ma w planach prywatną sieć 5G, również zaprzęgając do niej duet Nokia i Telia. Obaj operatorzy mają ogromny wpływ na rozwój ekonomiczny skandynawskich krajów, w szczególności Finlandii. Szwecja i Norwegia nie patrzą się też za siebie, wprowadzając w życie podobne inwestycje. I dobrze – taka współpraca gwarantuje zrównoważony rozwój, dla każdej z zaangażowanych stron.