Folia termiczna (Źródło:eurekalert)
Folia termiczna (Źródło:eurekalert)

Ta folia odbija światło słoneczne i emituje ciepło — alternatywa dla klimatyzacji?

Naukowcy z Cambridge University opracowali przyjazną dla środowiska alternatywę dla klimatyzatorów. Folia na bazie roślinnej staje się chłodniejsza pod wpływem światła.

Alternatywy dla klimatyzacji

Ogrzewanie i chłodzenie to jedne z najbardziej prądożernych potrzeb, jakie posiada ludzkość. Same urządzenia klimatyzacyjne rocznie pochłaniają tysiące TWh, na których wytworzenie musza pracować setki elektrowni. Nic więc dziwnego, że inżynierowie w pocie czoła pracują nad rozwiązaniami zdolnymi do obniżenia zapotrzebowania budynków na energię. Inteligentne fasady, termochromowe okna, wydajniejsze urządzenia grzewcze… to wszystko elementy większego celu. Jak natomiast zwykły Kowalski może obniżyć swoje rachunki i potrzeby energetyczne? Być może nowy produkt prosto z Cambridge University przyniesie odpowiedź.

Zespół z Cambridge opracował dwuwarstwową folię na bazie roślin, która staje się chłodniejsza pod wpływem światła słonecznego i jest dostępna w wielu teksturach, i opalizujących kolorach. Ten innowacyjny materiał wykorzystuje pasywne dzienne chłodzenie radiacyjne, co oznacza, że oddaje swoje ciepło w przestrzeń bez pochłaniania go przez powietrze. Rezultatem jest powierzchnia, która jest o kilka stopni chłodniejsza niż otoczenie bez użycia energii elektrycznej. Jak wygląda jej konstrukcja?

Folia termiczna (Źródło:youtube)
Folia termiczna (Źródło:youtube)

Ta folia jest skuteczna, ekologiczna i tania

Naukowcy nałożyli warstwy kolorowych nanokryształów celulozy (CNC) na biały materiał wykonany z etylocelulozy, tworząc dwuwarstwową folię, która jest zarówno wytrzymała, jak i skuteczna. Po umieszczeniu w świetle słonecznym folie były średnio o 5° C chłodniejsze niż otaczające powietrze i generowały ponad 120 watów mocy chłodzącej, rywalizując z wieloma typami klimatyzatorów mieszkalnych.

Folia termiczna (Źródło:eurekalert)
Folia termiczna (Źródło:eurekalert)

Kolejne kroki w rozwoju produktu to poprawa zalet estetycznych folii i zwiększenie ich funkcjonalności, np. jako czujniki do wykrywania zanieczyszczeń i zmian pogody.

Nowa folia to potencjalnie świetne rozwiązanie problemu energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych. Zarówno budynki jak i samochody będą mogły być pokrywane tego typu warstwą, co zmniejszy zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.