Trzy nowe, bezobsługowe Żappka Store, już otwarte - gdzie się znajdują?

Trzy nowe, bezobsługowe Żappka Store, już otwarte – gdzie się znajdują?

O Żappka Store pierwszy raz mogliście usłyszeć w połowie czerwca, kiedy to Żabka zdecydowała się na otwarcie pierwszego tego typu sklepu. Z racji tego, że jest on zlokalizowany w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ograniczone grono potencjalnych klientów miało do nich dostęp. To się jednak zmienia, bowiem na mapie Polski pojawiły się trzy nowe lokalizacje.

Czym jest Żappka Store i jak działa?

Żappka Store to rozszerzenie koncepcji maszyn vendingowych, które możemy spotkać na lotniskach, dworcach i w wielu innych miejscach, w których istnienie standardowego sklepu nie jest możliwe, a przewija się spore grono ludzi. Pozwala kupić produkty bez kontaktu z obsługą, na zasadzie sięgnięcia po produkt i opłacenia go kartą płatniczą. Z tą różnicą, że w nowych sklepach Żabki nie znajdziemy terminala. ALE JAK TO?!

Przed wizytą w sklepie, w aplikacji Żappka, generowany jest jednorazowy kod QR, który należy zeskanować przy drzwich Żappka Store, by te otworzyły się automatycznie. Następnie sięgamy po wybrane produkty z półek i wychodzimy ze sklepu. Po chwili na telefonie widzimy potwierdzenie dokonanej przez Żappka Pay zapłaty za towar, który kupiliśmy.

Magia? Nie, to nowe technologie – „zaawansowane modele przetwarzania obrazu przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do obsługi klienta oraz inteligentne rozwiązania do zarządzania zasilaniem, bezpieczeństwem i dostępnością sklepu”.

Zamontowany w Żappka Store system kamer, wykorzystujący algorytmy m.in. deep learning, rozpozna zdjęte z półek produkty, naliczy odpowiednią kwotę, po czym sfinalizuje płatność za pomocą podpiętej do Żappka Pay karty płatniczej.  System nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo.

Żabka obiecuje, że stale rozwija koncept Żappka Store, bazując na uwagach i spostrzeżeniach osób mających okazję korzystać z tych sklepów samoobsługowych. Między innymi dzięki temu, asortyment dwóch nowych sklepów zostanie poszerzony względem pozostałych – warszawski i krakowski oddział będzie oferował większy i szerszy wybór produktów – ok. 500.

Gdzie znajdziemy nowe Żappka Store?

Do wspomnianego już Żappka Store w MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie, brama nr 8 od ulicy Głogowskiej) dołączają trzy nowe sklepy:

  • Poznań – Dworzec PKP, ul Dworcowa 1
  • Kraków – Przejście podziemne Lubicz-Basztowa
  • Warszawa – ul. Bracka 3

Nie ukrywam, sama chętnie skorzystałabym z jednego Żappka Store, choćby testowo, ale akurat Żabka otworzyła sklepy w momencie, w którym przebywałam poza granicami kraju. Gdy niebawem wrócę, chętnie udam się na Bracką, by doświadczyć nowego sposobu dokonywania zakupów. Zwłaszcza, że to musi być naprawdę ciekawe – zwłaszcza dla osób siedzących w nowych technologiach.

Inna rzecz, że ogranicza miejsca pracy. Ale to temat na zupełnie inną dyskusję.