Żappka Store - pierwsza Żabka bez obsługi otwarta w Poznaniu

Żappka Store – pierwsza Żabka bez obsługi otwarta w Poznaniu

14 czerwca 2021 roku, w pamięci zdecydowanej większości Polaków, zapamiętany zostanie raczej ponuro, przede wszystkim, jako dzień kolejnej kompromitacji na arenie międzynarodowej naszej piłkarskiej reprezentacji. Na szczęście, tego dnia miało również miejsce wiele pozytywnych wydarzeń. Jednym z nich, z całą pewnością, jest otwarcie pierwszego sklepu Żappka Store, w którym zakupy zrobimy bez pomocy kasjera.

24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, właściwie wszędzie

Pierwszy sklep Żappka Store został zlokalizowany na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zgodnie z założeniami projektu, tego typu sklepy mają powstawać w miejscach, w których nie ma możliwości otwarcia standardowego sklepu Żabka.

Na półkach tego nietypowego sklepu znalazło się ponad 300 produktów, w tym słodycze, dania gotowe, przekąski słone i słodkie, oraz napoje, a także automat do kawy. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia dotyczące maksymalnej liczby osób przebywających jednocześnie w placówkach handlowych, w jednym Żappka Store może przebywać na raz tylko jedna osoba.

Żappka Store fot. Żabka
fot. Żabka

Zakupy bez wizyty w kasie – jak to działa?

Robienie zakupów w sklepie, w którym nie pracuje fizyczny sprzedawca, wymaga chwili przyzwyczajenia. Abstrahując od możliwych kolejek, wynikających z możliwości obsługi tylko jednej osoby w danym momencie, trzeba podjąć kilka kroków, by w ogóle móc wejść do Żappka Store.

Przede wszystkim, należy uzbroić nasz smartfon w aplikację żappka, a następnie, z jej poziomu, aktywować usługę Żappka Pay.

Żappka Store fot. Żabka
fot. Żabka

Kiedy już nasze urządzenie jest gotowe, możemy wybrać się do sklepu. Wejście do niego możliwe jest za pomocą jednorazowego kodu QR, wygenerowanego przez aplikację i przypisanego do konkretnego punktu sprzedaży. Okazanie kodu w czytniku przed drzwiami spowoduje ich samoczynne otwarcie.

Gdy znajdziemy się wewnątrz sklepu, możemy, jak w każdym innym punkcie Żabki, zdjąć potrzebne towary z półki. Nie trzeba jednak podchodzić z nimi do kasy (w końcu w sklepie bezobsługowym jej nie ma), a po prostu wyjść ze sklepu. Aplikacja automatycznie podliczy koszt produktów i obciąży nim kartę przypisaną do Żappka Pay.

Skąd jednak wiadomo, jakie towary zabraliśmy ze sobą? Dzięki Sztucznej Inteligencji.

Żappka Store fot. Żabka
fot. Żabka

Gdzie AI spotyka Żabkę

Do budowy Żappka Store wykorzystana została technologia OASIS od AiFi. To system kamer, który do rozpoznawania produktów wykorzystuje, między innymi, uczenie maszynowe. Choć sklep jest monitorowany, nie identyfikuje klientów i nie zapamiętuje obrazu.

Żappka Store to połączenie światówoffline oraz online, budujące nowe doświadczenie zakupowe dla klientów, którzy nawet w kilka sekund mogą zrobić szybkie zakupy, wybierając produkt i po prostu wyjść bez konieczności dokonywania płatności na miejscu. Nie muszą zastanawiać się nad tym czy mają gotówkę lub kartę płatniczą, czy będą stać w kolejce, albo gdzie zrobią zakupy, bo jest 5 rano. To nowa wartość na rynku i uzupełnienie naszej dotychczasowej oferty.

Tomasz Blicharski, dyrektor zarządzający Żabka Future

W najbliższym czasie powstanie jeszcze kilka, kolejnych sklepów Żappka Store. Na lokalizację pierwszego z nich wybrana została Warszawa.