Nowości w Zdjęciach Google wykorzystają uczenie maszynowe i AI

Nowości w Zdjęciach Google wykorzystają uczenie maszynowe i AI

Aplikacja Zdjęcia Google co jakiś czas przypomina nam o wydarzeniach z przeszłości, które są automatycznie wybierane i sortowane za pomocą AI. Google chce dać nam nad nimi większą kontrolę. Aplikacja zyska także nową funkcję o nazwie „Cinematic Moments”, która wykorzystując uczenie maszynowe utworzy ruchomy obraz na bazie dwóch zdjęć zrobionych w krótkim odstępie czasu.

Zdjęcia Google i AI

Google bardzo mocno inwestuje w rozwój swoich algorytmów. Większość aplikacji firmy jest wyposażona w funkcje, których działanie bazuje na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Dobrym tego przykładem są ubiegłoroczne zmiany w edytorze zdjęć, takie jak: dopasowywanie jasności, kontrastu czy zastosowanie efektu fotografii portretowej na już gotowym zdjęciu. Google potrafi nam samo zaoferować potencjalne upiększenie fotografii, ale nie znaczy to, że nie możemy sami pobawić się suwakami i dostosować zdjęcie w zależności od naszych preferencji.

Nowości z konferencji I/O

Przyszedł jednak czas na garść nowości z konferencji Google I/O 2021. Gigant z Mountain View potwierdził, że jeszcze w tym roku aplikacja Zdjęć otrzyma spory pakiet aktualizacji, a większość z nowości opierać się będzie na wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów Sztucznej Inteligencji i uczenia maszynowego. Google planuje także oddać więcej możliwości kontroli w ręce użytkowników.

„Rozstanie, strata czy trudny okres, to coś czego nie chcemy ponownie przeżywać”, to czytamy we wpisie na blogu Google. Od dziś użytkownicy mogą nie tylko zmieniać nazwę nazwę czy edytować informacje z danej podróży, ale także całkowicie usuwać określone wspomnienia grupowe lub indywidualne, które co jakiś czas pojawiają się w aplikacji Zdjęć. W kwestii generowanych automatycznie wspomnień jeszcze w tym roku Google planuje dodać także wspomnienia oparte o takie wydarzenia jak Chanuka, Diwali czy Księżycowy Nowy Rok.

Zdjęcia Google - Usuwanie wspomnień
Usuwanie wspomnień w Zdjęciach – fot. Google

Jedną z bardziej interesujących nowości ma być zupełnie nowa funkcja o nazwie „Cinematic Moments”, która za sprawą uczenia maszynowego z dwóch zdjęć wykonanych w krótkim odstępie czasu utworzy ruchomy obraz. Zostaną one opublikowane w aplikacji pod zakładką „Najciekawsze”.

Zdjęcia Google - Cinematic Moments
Cinematic Moments – fot. Google

Ostatni z dodatków skupia się na naszej prywatności. Google planuje dodać opcję zamkniętego folderu na zdjęcia, do którego dostęp będzie chroniony biometrią. Po umieszczeniu wybranych fotografii w tej przestrzeni, nie będą one widoczne nigdzie indziej na urządzeniu. Funkcja ta pierwotnie trafi na smartfony Pixel, a następnie jeszcze w tym roku na urządzenia innych producentów.