Apple przygotowało dwa, zupełnie nowe głosy dla Siri. Trzeba będzie wybierać
Głośnik z Siri, źródło: Apple

Apple przygotowało dwa, zupełnie nowe głosy dla Siri. Trzeba będzie wybierać

Lista zmian, jakie przyniesie najnowsza wersja systemu Apple dla urządzeń mobilnych – iOS 14.5, obejmuje również te dotyczące obsługi przy pomocy asystenta głosowego. Oto najważniejsze.

Ta sama Siri, inny głos

Pierwszą z nowości, jakie trafią do posiadaczy smartfonów Apple po instalacji iOS 14.5 będą dwa zupełnie nowe głosy asystentki głosowej Siri. Dostępne będą, co naturalne, tylko i wyłącznie dla użytkowników porozumiewających się z oprogramowaniem Apple w języku angielskim.

Nowe, profesjonalnie nagrane głosy wykorzystują technologię Apple Neural TTS, dzięki czemu udzielane odpowiedzi będą brzmiały wyjątkowo, jak na przetwarzanie tekstu na mowę, naturalnie.

Dodatkowo mechanizm Apple Neural TTS trafi do kolejnych języków: angielskiego z irlandzkim akcentem, rosyjskiego i włoskiego. Dzięki temu, liczba języków wykorzystujących najnowsze osiągnięcie Apple w przetwarzaniu tekstu na mowę wzrośnie do 38.

Kobieta czy mężczyzna? Musisz wybrać

Charakterystyczny głos Siri znany jest większości entuzjastów branży technologicznej, mimo że już teraz można wybrać również głos mężczyzny. Dzieje się tak dlatego, że kobieca Siri jest domyślnie ustawiona we wszystkich, nowych urządzeniach Apple. Wraz z iOS 14.5, podczas konfiguracji systemu będzie trzeba wybrać, czy Siri ma zwracać się do nas głosem męskim, czy żeńskim, a jeśli będzie ich więcej, to którym dokładnie.

Hiperpoprawność polityczna? Na to wygląda, choć Apple zasłania się tym, że ta zmiana ma sprawić, że korzystanie z asystenta głosowego będzie jeszcze bardziej komfortowe.

Siri w liczbach

Informacja o nowościach w Siri to dobry moment do tego, by podzielić się danymi odnośnie popularności asystentki od Apple. Na pierwszy kwartał 2021 roku, Siri zna 21 języków, którymi posługują się mieszkańcy 36 państw. Każdego miesiąca odpowiada na 25 miliardów zapytań z 500 milionów urządzeń, na których została zainstalowana.

Niestety, powyższe liczby nie uwzględniają języka polskiego. Tego, póki co, wciąż nie udostępniono.