14-lat

O 14-latku, który użył AI do pomocy swoim kolegom

Rahul Jaikrishna z Indii to 14-latek, który stworzył cybernetycznego detektywa, czyli model sztucznej inteligencji, który wykrywa cyberprzemoc z dokładnością nawet 80%. Jego inspiracją były internetowe wyznania jego równieśników (osobiste wpisy opisujące ich problemy i historie). Są one często powodem, dla którego nastolatkowie są nękani w internecie.

O 14-latku, który użył AI do pomocy swoim kolegom
14-latek Rahul na prezentacji cybernetycznego detektywa / fot. Intel

AI dla młodych

Rahul nie nauczył się programowania AI podczas godzin lekcyjnych. Zapoznał się z nim podczas ubiegłorocznego kursu AI for Youth (sztuczna inteligencja dla młodych), organizowanego przez firmę Intel w trzech krajach – Indiach, Korei, a także… Polsce. AI for Youth wystartuje również w tym roku, a celem jego organizatorów jest zapoznanie przynajmniej 100 000 uczniów z podstawami AI.

W 2019 roku, serwis LinkedIn opracował raport, którego wyniki pokazały, że tworzenie AI jest drugą najbardziej pożądaną umiejętnością u przyszłych pracowników. Pierwszą było przetwarzanie w chmurze (ang. cloud computing).

O 14-latku, który użył AI do pomocy swoim kolegom
Przetwarzanie w chmurze / fot. Wikipedia

Jak pisze magazyn Forbes:

Obecnie na świecie jest około 300 000 profesjonalistów w dziedzinie AI, oraz kilka milionów dostępnych stanowisk.

“There are about 300,000 AI professionals worldwide, but millions of roles available to fill.”

Ten problem ma rozwiązać firma Intel , która ma zamiar przeszkolić 30 milionów młodych pracowników w zakresie podstaw i implementacji sztucznej inteligencji do roku 2030. Już w listopadzie 2019 r. czterech polskich uczniów z Poznania – Jakub Florkowski, Antoni Marcinek, Wiktoria Gradecka i Wojciech Janicki stworzyli aplikację Hey Teacher!, która pomaga w znalezieniu odpowiedniego dla siebie korepetytora. W tym tygodniu Stany Zjednoczone dołączyły do grona 8 państw, które biorą udział w tegorocznym projekcie AI for Youth.

Geniusz 14-latka

To nie była pierwsza potyczka Rahula z programowaniem. 14-latek rok temu ukończył kurs Google, a po AI for Youth zaczął szkolić się sam, przez internetowe kursy. Już niedługo będzie mógł podjąć pierwsze zawodowe wyzwania. Nie zapominajmy, że rynek pracy w dziale IT w sercu Indii (Nowe Delhi) jest bardzo konkurencyjny. Na razie jednak, jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o jego projekcie, możemy obejrzeć poniższy film.

Jak działa cybernetyczny detektyw / źródło: AIforYouth