Zaprezentowane na CES 2021 okulary Lenovo ThinkReality A3 raczej nie będą stylowym hitem tego sezonu, ale mogą stać się przydatnym gadżetem w pracy. Produkt ten bowiem łączy się z komputerem lub smartfonem i – z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości – oferuje takie funkcje, jak wirtualne wyświetlacze oraz wizualizację 3D.
Oprawki okularów napakowane sprzętem
Nowość Lenovo wykorzystuje układ Qualcomm Snapdragon XR1. Procesor ten jest sercem obu wersji smart okularów. Tak, obu, ponieważ na rynku pojawi się ThinkReality A3 PC Edition oraz ThinkReality A3 Industrial Edition. Oprócz drobnych różnic w specyfikacji będą oferowały różne funkcje, co pozwoli Lenovo zdobyć klientów o różnych potrzebach.
Pierwsza z wymienionych wersji, jak sama nazwa wskazuje, będzie stworzona do łączenia się z komputerami (a dokładniej, z laptopami Lenovo ThinkPad) i zaoferuje wcześniej wspomniane wirtualne wyświetlacze, na których będzie można uruchamiać windowsowe aplikacje. Sprawi to, że bez zajmowania dodatkowej przestrzeni na biurku oraz z zachowaniem dużej mobilności, będziemy mogli przekształcić naszego laptopa w atrakcyjny zamiennik komputera stacjonarnego z kilkoma ekranami.
Okulary ThinkReality A3 Industrial Edition również zostały nazwane w sposób sugerujący grupę docelową, czyli firmy specjalizujące się w przemyśle, choć producent nie wyklucza ich wykorzystania także w innych branżach.
Produkt opracowano z myślą łączenia go ze smartfonami Motoroli, wyposażonymi w procesor z serii Qualcomm Snapdragon 800. Dzięki niemu będziemy mogli uruchamiać aplikacje tworzone pod klucz z wykorzystaniem platformy Lenovo ThinkReality. Pozwoli to na używanie wizualizacji trójwymiarowych oraz np. narzędzi do zarządzania magazynem i wszelkiego oprogramowania wymaganego w specyficznych miejscach pracy.
Specyfikacja Lenovo ThinkReality A3
Obie wersje smart okularów Lenovo zostały wyposażone w procesor Snapdragon XR1 oraz dwa wyświetlacze 1080p z 45 PPD. Z przodu umieszczono dwie kamery typu rybie oko ze wsparciem śledzenia w sześciu osiach oraz 8-megapikselowy aparat do robienia zdjęć, nagrywania filmów oraz przekazywania obrazu ze swojej perspektywy podczas rozmów wideo. Okulary mają również głośniki oraz trzy mikrofony.
W przeciwieństwie do starszego produktu tego producenta, czyli ThinkReality A6, nie mamy tutaj baterii. Dzięki temu urządzenie jest o wiele lżejsze i przypomina prawdziwe okulary, lecz wymaga połączenia z komputerem bądź smartfonem za pomocą kabla USB-C 3.1, który możemy odłączyć na czas transportu.
Produkt oferuje modularną budowę, dzięki czemu możemy wymienić zauszniki na nieco krótsze lub dłuższe, a także wybrać odpowiedni dla nas rozmiar nosków. Osoby korzystające z korekcji wzroku będą mogły umieścić w nim także soczewki korekcyjne, a pracujących w przemyśle z pewnością zainteresują dodatkowe osłony, dzięki którym ThinkReality A3 można przekształcić w okulary ochronne.
Mimo dość wąskiego zakresu zastosowania, nowe urządzenie Lenovo powinno znaleźć swoich odbiorców. Ceny zostaną potwierdzone przez producenta bliżej wprowadzenia okularów na rynek, co ma nastąpić w połowie tego roku.