samodzieln

OPPO stworzyło pierwszą samodzielną sieć 5G w Wielkiej Brytanii

W tym tygodniu, firma OPPO zakończyła z sukcesem projekt tworzenia pierwszej samodzielnej sieci 5G w Wielkiej Brytanii, który prowadzony był razem z firmami Ericsson i Vodafone. Społka OPPO, chiński producent inteligentnych urządzeń, w ostatnich latach szczególnie stawia na rozwój internetu rzeczy i łączności 5G.

Nowy rodzaj sieci

Zacznijmy od rozróżnienia dwóch trybów działania sieci 5G, które wskazuje OPPO na swojej stronie. Pierwszą z nich jest NSA, czyli niesamodzielna, która dotychczas była najpopularniejsza. Jednakże, docelową jest sieć SA -samodzielna, która, jak nazwa wskazuje, charakteryzuje się architekturą niezależną od sieci 4G.

OPPO stworzyło pierwszą samodzielną sieć 5G w Wielkiej Brytanii
Porównanie sieci NSA i SA / fot. OPPO

OPPO to jedna z firm, która ciężko pracuje w celu wprowadzenia sieci 5G SA do powszechnego użytku. W tym tygodniu została ona wdrożona na terenie Uniwersytetu Coventry w Wielkiej Brytanii, a jej testy były przeprowadzane również za pomocą smartfonów produkowanych przez OPPO.

„Plastry” samodzielnego 5G

Spółki Ericsson i OPPO pracowały nad oprogramowaniem do przełączania pomiędzy plastrami sieci. Owe plastry, z języka angielskiego slices, umożliwiają podział jednej sieci fizycznej na wiele wirtualnych, z których każda używa osobnego sprzętu. Dzięki temu, jedna sieć może być wykorzystywana efektywniej, niż bez plasterkowania.

OPPO stworzyło pierwszą samodzielną sieć 5G w Wielkiej Brytanii
Plasterkowanie 5G / fot. SDxCentral

Jak pisze OPPO:

Celem projektu było umożliwienie użytkownikom prostego poruszania się pomiędzy różnymi plastrami sieci, co pozwala realizować różnorodne potrzeby, gwarantując najlepsze parametry działania.

Niezwykłe osiągnięcie

Dzięki plasterkowaniu 5G, nauczyciele i uczniowie z Uniwersytetu Coventry otrzymali własne pasmo sieci, co dało im szybki dostęp do edukacyjnych stron internetowych i pozwoliło na dobrą jakość połączeń wideo podczas nauki zdalnej.

Spółka OPPO jest skupiona na rozwoju wszystkich tych technologii. Przewiduje, że inteligentna łączność i plasterkowanie sieci będą kluczowym elementem codzienności w przyszłości. Nie jest jednak sama. Ericsson, dostawca sprzętu sieciowego, z którym chińska firma współpracowała w tym projekcie, razem z koncernem Verizon, opracował sposób na błyskawiczną budowę awaryjnych stacji bazowych 5G.

Liczmy więc na owocne partnerstwo wszystkich tych spółek, jeśli pragniemy szybkiej rozbudowy sieci 5G. Najważniejszy składnik jednak już mamy – wspólny cel.