Oppo, Swisscom i Ericsson testowały samodzielną sieć 5G

Oppo, Swisscom i Ericsson testowały samodzielną sieć 5G

Na koniec 2020 roku, wszystkie aktywne sieci 5G w Europie to sieci typu non-standalone, wymagające do pracy zasięgu i infrastruktury 4G. Firma Oppo, we współpracy z partnerami technologicznymi, postawiła krok ku temu, by już wkrótce móc to zmienić.

Nie ma 5G bez LTE, do czasu…

Obecnie budowane sieci 5G w Europie, by mogły działać, korzystają z łączności 4G LTE. Mimo wykorzystania nowszej technologii, część transmisji danych, w dalszym ciągu, odbywa się po starszej sieci, na czele z tym, co nadal bardzo ważne – rozmowami telefonicznymi. Mimo, że smartfon łączy się z siecią 5G, rozmowy telefoniczne prowadzone są przez sieć 4G, z wykorzystaniem VoLTE.

Projekt zrealizowany przez Oppo, Swisscom i Ericssona w szwajcarskim Bernie, pozwolił na przeprowadzenie pierwszych w Europie transmisji danych i połączeń telefonicznych z wykorzystaniem w pełni samodzielnej, niezależnej od poprzednich rozwiązań, sieci 5G. W jego ramach, w szwajcarskim Bernie, uruchomiono komercyjną, samodzielną sieć 5G, której testy zakończyły się sukcesem.

Garść technologii z przyszłości

Do przeprowadzenia testów wykorzystano technologię Voice over New Radio (VoNR) – następcę VoLTE oraz agregację nośników z oprogramowaniem Ericsson Spectrum Sharing. Wykorzystano również rozwiązania sieciowe 5G Radio Dot System, 5G Core i IMS, działające w ramach platformy Ericsson NFVI. Rozmowy przeprowadzono między smartfonami Oppo Reno 4Z 5G i Oppo Find X2 Pro, wykorzystującymi różne chipsety.

To dopiero jeden z pierwszych kroków do budowy samodzielnie funkcjonującej sieci 5G. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne zostaną postawione jak najszybciej, by jak najwięcej mieszkańców Europy mogło korzystać z sieci o zdecydowanie lepszych osiągach, niż oferują obecnie dostępne rozwiązaniach. Widząc jednak, z jaką determinacją pracują nad tym takie firmy, jak Oppo czy Ericsson, możemy być dobrej myśli – przyszłość telekomunikacji nadejdzie już wkrótce.

Na koniec, słowo komentarza od Maggie Xue z Oppo:

Z wielką radością i pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że wykonaliśmy kolejny ważny krok w celu wdrożenia samodzielnej sieci 5G w Europie na komercyjną skalę. Wierzymy, że w 2021 roku dynamika procesu wdrażania i wykorzystania technologii 5G przybierze na sile. OPPO będzie nadal prowadzić prace z firmami Ericsson i Swisscom, aby wspólnie badać potencjał technologii piątej generacji i tworzyć jeszcze lepsze rozwiązania z myślą o europejskich użytkownikach sieci 5G.

Maggie Xue, President of OPPO Western Europe