Orange 5G Lab
5G Lab (Źródło: Biuro Prasowe Orange)

Drony i 5G mają wspólną przyszłość

Drony znajdują coraz więcej ciekawych zastosowań, a wraz z ich popularyzacją rośnie zapotrzebowanie na nowe funkcje. Operator sieci Orange stara się udowodnić, że urządzenia wyposażone w łączność 5G mogą świetnie sprawdzić się w nowych branżach.

Megadron dla przemysłu i rolnictwa

Pierwsze drony służyły jako sprzęt dla fotografów i filmowców, ewentualnie jako bardzo drogie zabawki. Ich popularność nieustannie rośnie, a kolejne firmy decydują się na stosowanie ich m.in. w dostawie przesyłek. Ponadto policja, straż pożarna czy firmy ochroniarskie korzystają z nich do nadzoru wybranych obszarów.

Większość urządzeń tego typu boryka się jednak z kilkoma problemami – oferują niewielki udźwig, pracują stosunkowo krótko i mają ograniczony zasięg przesyłania obrazu z kamer. Rozwiązaniem powyższych bolączek zajął się operator Orange, który w ramach niedawno uruchomionego 5G Labu zaprezentował dużego drona. Ma on znaleźć swoje zastosowanie w branżach, które dotychczas raczej nie kojarzyły się z używaniem tych urządzeń – przemyśle, rolnictwie i leśnictwie.

Operator zapewnia, że nowy sprzęt daje możliwości porównywalne do śmigłowca, a równocześnie jego wykorzystanie jest znacznie tańsze. Sprzęt ten może pracować przez nawet 5 godzin wykonując bezzałogowe loty BVLoS (Beyond Visual Line of Sight, czyli poza zasięgiem wzroku).

Dron 5G Orange
Źródło: Biuro Prasowe Orange

Dzięki temu, że jest on w stanie latać o wiele niżej, zapewnia o wiele dokładniejszy obraz. Orange podaje, że jeden piksel z kamery tego urządzenia odpowiada 2 cm obserwowanej powierzchni, nie zaś 20 cm, jak ma to miejsce w lotach helikopterem. Jego wykorzystanie jest również o wiele bardziej przyjazne środowisku – dzięki zastosowaniu napędu hybrydowego, nowy dron emituje kilkaset razy mniej dwutlenku węgla niż śmigłowiec.

Obraz z drona pozwala dokładnie ustalić stopień uszkodzenia upraw po gradobiciu lub oszacować szkody po klęsce żywiołowej. Odpowiednie służby będą mogły go również wykorzystać np. w celu oceny stanu infrastruktury kolejowej, stanu technicznego gazociągów, postępu w budowie autostrad i nie tylko.

5G w dronie

Całość, rzecz jasna, uzupełnia łączność 5G, która umożliwia swobodne przemieszczanie się dronów, w szczególności w terenie zabudowanym, gdzie sygnał sieci jest silny. Dzięki chmurze obliczeniowej operatora możliwe było również udostępnienie kompleksowej usługi dla klientów biznesowych, dzięki której w ciągu 48 godzin możliwe jest zrealizowanie konkretnego zlecenia z wykorzystaniem najnowszego urządzenia.

Jest to zaledwie ułamek możliwości dronów, a ich dynamiczny rozwój z pewnością wkrótce zaowocuje kolejnymi, równie ciekawymi projektami wykorzystującymi te urządzenia w praktyce.