origami

Oto robot operacyjny inspirowany origami, dzieło Harvardu i Sony

Mini-RCM to nowy prototyp miniaturowego robota operacyjnego. Inspirowane sztuką origami urządzenie to jest wielkości piłki tenisowej i waży tyle, co złotówka. Zostało stworzone przez badaczy z harwardzkiego Instytutu Wyss i firmy Sony.

Oto robot operacyjny inspirowany origami, dzieło Harvardu i Sony
Jak wygląda robot Mini-RCM / fot. Engadget

Inspiracja pierwszym krokiem

Przewodniczący dwóch zespołów, Robert Wood (Harvard) i Hiroyuki Suzuki (Sony), do stworzenia robota użyli całkowicie nowej techniki, nad którą Wood pracował w swoim laboratorium. Mianowicie, poszczególne materiały nakładane są na siebie, a dopiero potem przycinane laserowo. Dzięki temu łączą się w jedną całość i przyjmują trójwymiarową formę w sposób podobny do origami.

Sposób działania i produkcji robota możemy zobaczyć na poniższym filmie.

Oficjalne przedstawienie Mini-RCM / źródło: Wyss Institute

Zastosowanie robota-origami

Zaletą Mini-RCM jest mikroskopijna dokładność. Udało mu się już bezbłędnie przejść próbę operacji polegającej na wstrzyknięciu substancji leczniczych do żył z tyłu oka. Mini-RCM przebił sztuczną, silikonową reprezentację żyły środkowej siatkówki bez uszkodzenia jej. Warto zaznaczyć, że jest ona grubości dwóch ludzkich włosów.

Przeprowadzone testy pokazały również, że Mini-RCM jest o 68% dokładniejszy, niż system sterowany przez człowieka.

Oto robot operacyjny inspirowany origami, dzieło Harvardu i Sony
Roboty DaVinci są obecnym standardem w salach operacyjnych. Są jednak trudne w obsłudze / fot. OpenMed

Chociaż w najbliższym czasie nie zobaczymy Mini-RCM operującego na człowieku, wciąż może on zmienić sposób postrzegania przez nas robotów operacyjnych. Nie muszą to już być ogromne, nieporęczne maszyny, lecz zręczne, miniaturowe, a co najważniejsze – zautomatyzowane – roboty.