Bajka o robokucharzu serwującym pizzę to już nie bajka. Wystarczy pojechać do Paryża

Bajka o robokucharzu serwującym pizzę to już nie bajka. Wystarczy pojechać do Paryża

Wyobrażaliście sobie kiedyś, że niczym bohaterowie bajki The Jetsons odwiedzacie restaurację, a w niej, zamiast ludzkiego personelu, obsługuje Was robot? Żeby poczuć się jak w tej bajce nie trzeba już uruchamiać wyobraźni czy fantazji. Wycieczka do Paryża wystarczy.

To właśnie tam, we francuskiej stolicy, zlokalizowano restaurację Pazzi, a w niej robota, który samodzielnie przygotuje Wam pizzę z takimi składnikami, jakie wybierzecie z dostępnego menu. Jeśli dać wiarę francuskim mediom, proces, podczas którego robot ugniata ciasto, nakłada sos, wybrane składniki i całość umieszcza w piekarniku, wygląda naprawdę spektakularnie.

Gdzie tu rola dla człowieka? Ludzki personel zdegradowany został wyłącznie do roli pomocniczej. Do ludzi należy sprzątanie restauracji i robokuchni, a także zabawianie gości rozmową i opowiadanie o miejscu, w którym się znajdują.

Robot w pizzerii fot. Pazzi Pizza
fot. Pazzi Pizza

Wydajność godna najlepszych kucharzy

O tempie obsługi klientów przez robota można wypowiadać się wyłącznie w samych superlatywach. Urządzenie jest w stanie przygotować nawet 80 gotowych placków na godzinę, a czas oczekiwania nie przekracza pięciu minut. Choć restauracja bardzo mocno postawiła na innowacje, nie przełożyło się to na wzrost cen oferowanych produktów. Pizza kosztuje od 7 do 13,6 euro, co tylko zachęca, by osobiście sprawdzić, czy w kręceniu placków lepszy jest kucharz ludzki, czy mechaniczny.

Pracę robota można podziwiać na poniższym filmie. Ostrzegam jednak, że jego dzieła wyglądają tak apetycznie, że zgłodniejcie w ciągu kilku pierwszych sekund nagrania: