Pierwsza przesyłka dostarczona dronem w Polsce już u adresata
fot. Spartaqs Group

Pierwsza przesyłka dostarczona dronem w Polsce już u adresata

11 maja 2021 miało miejsce niezwykłe wydarzenie w historii transportu dronami w Polsce. Pierwszy klient otrzymał swoje zamówienie wprost z jednego ze sklepów sportowych w Lublinie.

Wtorek, 11 maja był w Lublinie pięknym, słonecznym dniem. Mimo tego warunki do latania dronami były naprawdę trudne, z uwagi na wiatr wiejący z prędkością do 18 metrów na sekundę. Nie przestraszyło to jednak firmy Spartaqs, która zaplanowała na ten dzień pierwsze doręczenie przesyłki w Polsce z wykorzystaniem drona.

Operacja, jak czytamy na facebookowej stronie firmy, zakończyła się pełnym powodzeniem.

Ze sklepu do klienta i jeszcze dalej

Do pierwszego tego typu lotu w Polsce wykorzystano dronoida Hermes V8M produkcji Spartaqs Group. Statek powietrzny, w którego ładowni umieszczono kilka paczek, wystartował spod sklepu Decathlon Lublin Węglin, by już po chwili wylądować na posesji zadowolonego klienta. Następnie dron ponownie wzniósł się na wysokość przelotową 120 metrów, by po przemierzeniu 7 kilometrów wylądować pod innym sklepem tej samej sieci – Decathlon Lublin Czechów.

Dron fot. Spartaqs Group
fot. Spartaqs Group

Tak pierwszy, komercyjny lot wspominają pracownicy Spartaqs Group:

W dniu dzisiejszym, tj. 11.05.2021 Spartaqs zrealizował pierwszy w historii przelot transportowy dla sieci handlowej Decathlon, dostarczając zamówienie ze sklepu prosto na posesję klienta, za pomocą dronoida Hermes V8M.

Hermes wystartował z lądowiska przy sklepie Decathlon Lublin Węglin, mając na swoim pokładzie kilka paczek. Pierwszą dostarczył prosto do rąk klienta sklepu, wykonując śródlądowanie na terenie prywatnej posesji. Następnie Hermes V8M ponownie wystartował i przemierzył 7 km dystans, kontynuując lot w kierunku drugiego sklepu Decathlon Lublin Czechów, gdzie obsługa sklepu odebrała przesyłkę transportowaną w przestrzeni cargo na pokładzie dronoida.

Dronoid poruszał się na wysokości 120 metrów i mimo słonecznej pogody, warunki do lotu na tej wysokości były bardzo trudne z uwagi na silne porywy wiatru, osiągające chwilami nawet do 18 m/s. Hermes jednak wykonał swoje zadanie bezbłędnie, a silny wiatr w żaden sposób nie ograniczył funkcjonalności naszej maszyny. Zadanie zostało wykonane, wszystkie cele osiągnięte zgodnie z oczekiwaniami, klient zadowolony, a nasz zespół po raz kolejny wrócił z tarczą na Śląsk.

Odpowiedzialnym za spokojny i prawidłowy przebieg lotu serdecznie gratulujemy powodzenia misji, mając jednocześnie nadzieję, że dostarczanie przesyłek dronami wkrótce zyska jeszcze większą popularność, również w Polsce.