Budynek Plusa przy ul. Konstruktorskiej 4 z nadajnikiem 5G (źródło: Plus)
Budynek Plusa przy ul. Konstruktorskiej 4 z nadajnikiem 5G (źródło: Plus)

Plus zwiększy prędkość przesyłu danych 5G do 1 Gb/s!

Plus ziścił swoje planowane testy dotyczące znaczącego zwiększenia szybkości transmisji danych w oparciu o sieć 5G na dodatkowym paśmie 2100 MHz. Realizacja dotyczyła posiadanej bazy zasobów radiowych, a osiągnięta prędkość wyniosła 1 Gb/s. Kiedy nowa technologia dotrze do klientów?

W jaki sposób możliwe będzie przyspieszenie przesyłu danych?

Operator Plus nieustannie poszukuje rozwiązań, które jeszcze bardziej wzmocniłyby jego pozycję na rynku i zadowoliły ogromną grupę klientów. Sieć zrealizowała już testy, pozwalające na wykorzystanie pasma częstotliwości 2100 MHz, dzięki czemu możliwy był wzrost szybkości transmisji danych. Dotychczas operator realizował swoje zadania na paśmie 2600 MHz.

Rozwiązanie, które Plus ma zamiar w niedalekiej przyszłości wdrożyć, opiera się więc o równoczesne wykorzystanie obu pasm, zarówno 2600 MHz, jak i 2100 MHz. Częstotliwość ta ma realizować przesył danych pomiędzy nadajnikiem a urządzeniem użytkownika.

Najszybsze 5G w Polsce (źródło: Plus)
Najszybsze 5G w Polsce (źródło: Plus)

Wdrażanie rozwiązania Plusa już w najbliższych tygodniach

Opracowane przez firmę Plus rozwiązanie ma końcowo wykorzystywać trzy różne pasma, dwa działające w sieci 5G oraz dodatkowo 4G na paśmie 1800 MHz. Takie połączenie pozwoli na znaczące zwiększenie prędkości technologicznej sieci, która ma być bezpośrednim narzędziem klientów. Dzięki temu rozwiązaniu szybkość przesyłu danych ma być realizowana na poziomie 1 Gb/s, zamiast 600 Mb/s.

Zmiana ma nastąpić już w najbliższych tygodniach, a klienci Plusa bezpośrednio będą mogli wykorzystać do swoich działań przesył danych o niezwykle wysokiej prędkości w sieci 5G. Wdrażanie nowej technologii porównywane jest przez firmę do autostrady, która ma otrzymać nowe pasy.

Uruchomienie kolejnego pasma pozwoli na zapewnienie dodatkowej pojemności sieci, zamiast dzielenia podstawowej i dedykowanej częstotliwości rzędu 2100 MHz.