bateri

Nowa, płynna bateria, jest wydajniejsza od litowo-jonowej

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego ogłosili, że wynaleźli nowy typ baterii, który łączy w sobie najlepsze cechy zarówno tych stałych, jak i płynnych, a w dodatku eliminuje ich wady i jest bardziej energooszczędny. Co najważniejsze, jest to pierwsza płynna bateria, która działa w temperaturze pokojowej.

3 najważniejsze informacje

  • Elektrody tej baterii pozostają płynne nawet w temperaturze 20°C, co jest najniższym wynikiem w historii.
  • W przeciwieństwie do obecnych baterii płynnych, mogą one być w łatwy sposób skalowane, czyli powiększane lub pomniejszane. Tak, jak w przypadku stałych źródeł energii – im są większe, tym więcej dostarczają mocy.
  • Naukowcy wspomnieli także, że możliwe jest stworzenie baterii, która wytrzyma nawet niższe temperatury, lecz konieczne jest użycie innych materiałów.
Nowa, płynna bateria, jest wydajniejsza od litowo-jonowej
Jak wygląda ten wynalazek / fot. UoT

Jak działa ta bateria?

Płynne baterie składają się z metali ciekłych, przez co są bardziej wytrzymałe niż te stałe. Co więcej, potrafią one również wydajniej przekazywać energię. Jednakże, dotychczas, miały one dwie wady – po pierwsze, nie potrafiły dostarczyć wystarczającej ilości energii, gdy zapotrzebowanie na nią było wysokie, a po drugie, zużywały wiele zasobów w celu utrzymania ich w ciekłym stanie, czyli w wysokiej temperaturze.

O jakich temperaturach mowa? Nawet o 240°C. Teraz widzimy, jak wielkie jest osiągnięcie teksańskich naukowców. Jak o jego zastosowaniu powiedział Guihua Yu, profesor Uniwersytetu:

Nowa, płynna bateria, jest wydajniejsza od litowo-jonowej

Jesteśmy podekscytowani, że metale ciekłe są obiecującą alternatywą dla konwencjonalnych elektrod. Zauważając wysoką moc i gęstość, które demonstrują, ta innowacyjna jednostka może być potencjalnie zaimplementowana zarówno w urządzeniach internetu rzeczy, jak i w elektronice do noszenia.

“We are excited to see that liquid metal could provide a promising alternative to replace conventional electrodes. Given the high energy and power density demonstrated, this innovative cell could be potentially implemented for both smart grid and wearable electronics.”

Wiele do życzenia

Technologia ta wciąż jest w początkowym stanie rozwoju. Naukowcy szukają właśnie materiałów, które zapewnią jej taką samą wydajność, zmniejszając jednocześnie koszty produkcji. Na razie, ich wynalazek stworzony został z drogiego galu.

Badacze pracują także nad zwiększeniem mocy w temperaturze pokojowej. Jak sami piszą na swoim blogu, nie mogą jeszcze konkurować z płynnymi bateriami działającymi w wysokich temperaturach. Mają jednak już pomysł na wyjście z tej sytuacji. Trzeba jednak stworzyć zaawansowane elektrolity z wysoką przewodnością. Dzięki temu, zrewolucjonizują rynek technologiczny.