Podwodny świat (źródło: Pixabay)
Podwodny świat, ocean, życie pod wodą (źródło: Pixabay)

Podwodny teleskop sposobem na odkrycia w kosmosie? Oto pomysł chińskich naukowców

Chińscy naukowcy mają zamiar zbudować ogromny teleskop na oceanicznym dnie. Jego zadaniem będzie wykrywanie neutrin oraz poszukiwanie ich źródła pochodzenia. Dlaczego badacze wybrali właśnie taką lokalizację?

Największy detektor neutrin na świecie

Teleskop to narzędzie, które pozwala śledzić obiekty istniejące w przestrzeni kosmicznej. Wiadomość o umieszczeniu tego typu urządzenia na oceanicznym dnie może nieco zaskoczyć, jednak pomysł ten może pozwolić na nowe odkrycia źródeł promieniowania kosmicznego.

Chińscy naukowcy mają w planach zatopić swój teleskop TRIDENT. Nazwa ta jest skrótem od słów Tropical Deep-sea Neutrino Telescope. Narzędzie to ma stać się największym detektorem neutrin, jaki widział świat. Średnica tego ogromnego obiektu ma sięgać aż czterech kilometrów. Instrument badawczy zostanie wyposażony w ponad 24 tysiące czujników i będzie ulokowany na dnie Oceanu Spokojnego, a dokładniej niedaleko równika, na terenie przybrzeżnego Morza Południowochińskiego.

Lasy podwodne wodorosty, chińscy naukowcy umieszczą teleskop na oceanicznym dnie
(źródło: Pixabay)

Podwodny teleskop odnajdzie źródła neutrino

Teleskop badaczy ma przysłużyć się w prowadzeniu poszukiwań źródeł promieniowania, nazywanymi kosmicznymi neutrinami. Te niezwykle małe cząstki elementarne, pozbawione są ładunku elektrycznego, poruszają się z szybkością bliską prędkości światła. Wykrywanie neutrino jest bardzo trudne, udaje się tego dokonać rzadko, a jest to możliwe podczas wchodzenia w interakcję z innymi rodzajami materii.

Zdarza się, że cząstki neutrino wchodzą w tego typu interakcje również z wodą. Dzięki temu możliwe jest utworzenie mionów, czyli nietrwałych cząstek, odpowiedzialnych za generowanie błysków światła. Stąd pomysł naukowców na ulokowanie ogromnego teleskopu TRIDENT na oceanicznym dnie, który może dać szansę na wykrywanie pojawiających się błysków. Neutrino tworzą pewnego rodzaju wzory, co sprawia, że badacze są w stanie zrekonstruować wyemitowaną energię oraz wykryć ich źródła.

Wybór lokalizacji w okolicach równika też nie jest przypadkowy. Miejsce to pozwoli wykryć przybywanie kosmicznych cząstek z możliwie największego obszaru nieba. Projekt pilotażowy ma ruszyć w 2026 roku, natomiast zakończenie budowy ogromnego teleskopu TRIDENT planowane jest na 2030 rok.