Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)
Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)

SpaceX niebawem wyniesie na orbitę polskiego satelitę z ogniwami perowskitowymi

Polski satelita, skonstruowany przez firmę SatRev z Wrocławia, ma trafić na orbitę okołoziemską już za kilka dni. Wśród jego wyposażenia po raz pierwszy znajdą się ogniwa perowskitowe. STORK-7 ma dostarczyć rakieta Falcon 9, której właścicielem jest marka Elona Muska – SpaceX.

Rozwój polskiego sektora kosmicznego

Listopad 2023 roku to kolejny przełom dla polskiego sektora kosmicznego. Już za kilka dni na orbitę ma zostać wyniesiony satelita obserwacyjny STORK-7, który pozwoli na przeprowadzenie pierwszych w historii testów ogniw perowskitowych. Za transport orbitera odpowiada rakieta Falcon 9 Block 5, stworzona przez SpaceX Elona Muska, a wszystko to w ramach misji Transporter-9.

Statek SpaceX Starship (Źródło: spacex)
Statek SpaceX Starship (Źródło: spacex)

Polski satelita obserwacyjny został opracowany przez firmę SatRev z Wrocławia, która odpowiedzialna była zarówno za konstrukcję, oprogramowanie, jak i funkcjonowanie urządzenia. Obiekt został wyposażony w 28 ogniw perowskitowych, wyprodukowanych przez Saule Technologies. Twórcy pragną sprawdzić skuteczność innowacyjnej technologii oraz perowskitów w przestrzeni kosmicznej.

Misja SpaceX z satelitą uzbrojonym w ogniwa perowskitowe

Satelita obserwacyjny, wśród swojego wyposażenia, ma kamerę, gwarantującą rozdzielczość rzędu 5 m GSR na piksel. Celem misji jest zweryfikowanie działania ogniw perowskitowych oraz ocena ich skuteczności w przestrzeni kosmicznej, które dotychczas były przedmiotem badań na Ziemi, gdzie wykazały się większą odpornością, sprawnością oraz niższą ceną w porównaniu do tradycyjnie wykorzystywanych ogniw krzemowych.

Perowskity są naturalnymi minerałami, które wykorzystano w pilotażowej fabryce, zlokalizowanej we Wrocławskim Parku Technologicznym. Ogniwa opracowane w oparciu o te materiały charakteryzują się dużo cieńszą, lżejszą i elastyczną formą, a dzięki technologii marki Saule Technologies możliwe jest ich nanoszenie za pomocą druku. Oznacza to, że wynalazek może być lokowany na różnokształtnych powierzchniach, skutecznie działając nawet przy ograniczonym oświetleniu, również sztucznym.

W ramach misji SpaceX Transporter-9 na orbitę ma zostać wyniesionych kilkadziesiąt małych satelitów, a wśród nich 11 zostało opracowanych przez SatRev. Rakieta Falcon 9 ma zostać wystrzelona 7 listopada.