Międzynarodowy konkurs na zdjęcia satelitarne, ukazujące zagadnienia związane z zanieczyszczeniami wody i jej ochroną, wyłonił 13 laureatów z różnych państw świata. Na podium znalazł się Polak – Michał Mirończuk, który zaprezentował wymierającą, przez globalne ocieplenie, Wielką Rafę Koralową. Pośród laureatów znalazło się jeszcze pięcioro Polaków!
Zanieczyszczenia wody, czyli ogromny problem Ziemi
To już trzecia edycja konkursu „Seize the beauty of our planet” organizowanego przez polską firmę CloudFerro, pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej. Tegoroczna tematyka konkursu dotyczyła zagadnień związanych z wodą. Zmagania wystartowały 7 października. Temat miał uświadomić problem związany z alarmującym stanem ekosystemów wodnych oraz potrzeby zahamowania dalszych degradacji.
W konkursie mógł wziąć udział każdy – zdjęcia nadsyłali obywatele m.in. z Polski, Portugalii, Włoch, Turcji, Kanady czy Indii. Zadanie opierało się o wykonanie zdjęcia satelitarnego, mającego zobrazować konkretny obszar wodny, który został znacząco naruszony przez zmiany klimatyczne lub degradacyjne działania ludzi. Przesłany obraz miał być wygenerowany z wybranej przez uczestnika platformy, które obsługiwane są przez firmę organizującą konkurs, czyli CloudFerro. Do obsługiwanych platform należą CREODIAS, WEkEO, CODE-DE, a także EO-Lab.
Prace były oceniane przez internautów – 13 najlepszych prac kwalifikowało się do drugiego etapu, w którym oceny dokonywało już jury, złożone z przedstawicieli kilku istotnych, pod względem sektora kosmicznego, instytucji międzynarodowych. Jury miało za zadanie wyłonić trzy najlepsze prace. Zwycięskie 13 zdjęć utworzą kalendarz na przyszły rok.
Co pokazały konkursowe zdjęcia satelitarne laureatów?
Laureaci pokazali w swoich zdjęciach satelitarnych zanieczyszczenia mórz, wysychanie cennych akwenów wodnych, a także powodzie. Pierwsze miejsce zajął Emanuele Capizzi, który postanowił pokazać zdjęcie Grenlandii, natomiast Polak, który zdobył trzecie miejsce, zaprezentował swoim zdjęciem ogromny wpływ globalnego ocieplenia, wywołanego przez antropogeniczne działania człowieka na Wielką Rafę Koralową.
W zeszłym roku natomiast, pierwsze i drugie miejsce należało do Polaków, którzy wykonali zdjęcia topniejącego lodu w regionie archipelagu arktycznego oraz Madagaskaru, a tematyka dotyczyła zielonej Ziemi.