Właśnie poznaliśmy zwycięzców kolejnej edycji programu Intel AI for Youth, organizowanego przez firmę Intel we współpracy z Fundacją Orange i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Intel AI for Youth – o Sztucznej Inteligencji już od liceum
Program Intel AI for Youth jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie najnowszych technologii, w szczególności AI, a także poznawać możliwości ich praktycznego wykorzystania. Organizowany jest w 15 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Co ciekawe, to właśnie Polska była pierwszym krajem w regionie, w którym uczniowie mogli wziąć udział w Intel AI for Youth.
Poza samym konkursem, w ramach którego uczniowie podjęli się opracowania koncepcji 26 autorskich projektów społecznych, 200 uczniów z Polski zostało przeszkolonych z metodyki Intel AI for Youth, a 19 nauczycieli zostało AI coachami.
Te projekty zdobyły największe uznanie
Spośród 26 projektów, dwa uzyskały nagrodę główną:
- Mike The Glove, projekt stworzony przez uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Projekt prezentuje wizję ekosystemu narzędzi, który ułatwia osobom z niepełnosprawnościami wykonanie pewnych czynności poprzez ich automatyzację.
- Biometria oparta o EKG, projekt stworzony przez ucznia z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Projekt wykorzystuje sieci neuronowe w celu biometrycznej identyfikacji osoby na podstawie samego sygnału EKG.
Dodatkowo zdecydowano o wyróżnieniu trzech projektów:
- Zmęczenie plagą dzisiejszego świata – detekcja oraz analiza użytkownika, projekt stworzony przez ucznia z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Iłży. Projekt to detektor zmęczenia, który dzięki analizie danych ma na celu rozpoznanie tego, czy użytkownik zasnął.
- BreedSelector – inteligentny dobór rasy psa na podstawie wywiadu, projekt stworzony przez uczniów z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie. BreedSelector to aplikacja, która wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, dobiera odpowiednią rasę psa do potrzeb i możliwości osoby poszukującej zwierzęcia. Dokonuje tego na podstawie udzielonych w ankiecie odpowiedzi, a także przesłanych zdjęć pupili.
- Bike4Map, projekt stworzony przez uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Płocku oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszko w Gostyninie. Bike4Map to aplikacja dla miłośników kolarstwa oraz turystki rowerowej, która przy współpracy ze stroną internetową wyszukuje trasy rowerowe o różnym poziomie trudności, stopniu przewyższeń, długości oraz typie nawierzchni w danej miejscowości w Polsce. Dodatkowo program znajduje przy trasach punkty serwisowe i zaleca odpowiedni rower.
Jesteśmy bardzo wdzięczni nauczycielom i uczniom za podjęcie dodatkowego wysiłku w dobie zdalnej edukacji, aby promować kompetencje przyszłości. Gratuluję młodzieży doskonałych projektów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a nauczycielom odwagi w zdobywaniu nowych kompetencji.
Bartosz Ciepluch, Vice President, DPG Poland General Manager, Intel
Przyłączamy się do gratulacji i zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się ze szczegółami zwycięskich projektów. Dostępne są na stronie internetowej konkursu.