Cukrzyca (źródło: Pixabay)
Cukrzyca (źródło: Pixabay)

Polacy pracują nad podskórnym implantem, który zbada poziom glukozy

Polscy naukowcy z firmy Walletmed dokonują przełomu w diagnostyce cukrzycy, rozwijając podskórny implant optyczny, który umożliwia ciągłe monitorowanie poziomu glukozy w płynie międzykomórkowym. Co ciekawe, pacjenci z cukrzycą będą mogli otrzymywać aktualne informacje o swoim stanie zdrowia bezpośrednio na telefon lub zegarek.

Jak to działa?

Wojciech Paprota, Prezes i współzałożyciel Walletmed, wyjaśnił, że docelowo urządzenie będzie miało rozmiary ziarenka ryżu i zostanie umieszczone w kapsułce, którą można będzie wszczepić pod skórę dłoni za pomocą zastrzyku. Dzięki technologii diody laserowej w połączeniu ze spektrometrem, implant będzie zdolny do analizy odbicia światła w płynie międzykomórkowym, co pozwoli dokładnie obliczyć poziom glukozy w organizmie.

Walletmed implant podskórny (źrodło: walletmed.com)
Walletmed implant podskórny (źródło: walletmed.com)

Dodatkowo znajdują się tam także czujniki mierzące temperaturę ciała, nasycenie tlenem i tętno. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do istniejących rozwiązań, nie wymaga on regularnego wymieniania, uzupełniania substancji czy kalibracji.

Walletmed implant podskórny (źrodło: walletmed.com)
Walletmed implant podskórny (źródło: walletmed.com)

Nasz implant nie będzie wykorzystywał żadnej chemicznej, ani biologicznej substancji, która się wyczerpuje. Po jednorazowym wszczepieniu, osoba chora na cukrzycę będzie miała spokój na całe życie.

Wojciech Paprota

Startup współpracuje z Polską Akademią Nauk w zakresie badań na zwierzętach, które już przyniosły obiecujące wyniki. W najbliższych latach planowana jest miniaturyzacja urządzenia we współpracy z japońską firmą Hamamatsu Photonics, a na 2024 rok zaplanowano badania kliniczne na ludziach.

Premiera implantu na rynku planowana jest na koniec 2025 lub początek 2026 roku. Rozwiązanie to ma szansę zrewolucjonizować życie milionów pacjentów z cukrzycą na całym świecie, oferując im bardziej wydajne i mniej inwazyjne narzędzie do monitorowania poziomu glukozy.

Implantów część dalszy

Kontynuując temat diagnostyki i leczenia cukrzycy, warto wspomnieć o innym urządzeniu, które zostało zakrojektowane przez naukowców w Szwecji. To mikroimplant wydrukowany w technologii 3D, który zawiera komórki produkujące insulinę. Co ciekawe, umieszcza się go w oku i choć wydaje się to dość nietypowym wyborem, to gałka oczna oferuje doskonałe warunki dla tej technologii. Brak komórek odpornościowych w gałce ocznej zapobiega odrzuceniu przez organizm, a jej przezroczystość pozwala na łatwe monitorowanie działania implantu.

Przegląd lokalizacji, przeszczepiania i zastosowania mikrostruktur biohybrydowych (źródło: onlinelibrary.wiley.com)
Przegląd lokalizacji, przeszczepiania i zastosowania mikrostruktur biohybrydowych (źródło: onlinelibrary.wiley.com)

Jest niewielkich rozmiarów i ma kształt ostrokątnego trójkąta. Zaprojektowano to w ten sposób, aby implant mieścił się pomiędzy tęczówką a rogówką. Jego działanie polega na naśladowaniu produkcji insuliny przez trzustkę. Co ważne, testy na myszach pokazały, że urządzenie pozostaje na swoim miejscu przez wiele miesięcy, integrując się z naczyniami krwionośnymi i prawidłowo funkcjonując.

Jak widać, nieustannie pojawiają się nowe technologie w dziedzinie medycyny. Wzrastają także możliwości, które przynoszą nadzieję na lepsze leczenie chorób i zwiększenie jakości życia pacjentów na całym świecie.