wehikuł czasu

Tak działa wehikuł czasu domowej roboty

Chociaż prawdziwy wehikuł czasu, który przenosi nasze komórki do przyszłości lub przeszłości, może być teoretycznie niemożliwy, programista Lucas Rizzotto przyjął inną koncepcję. Co więcej, udostępnił cały proces swojej kreacji w serwisie YouTube.

Lucas nagrał 365 dni swojego życia za pomocą okularów Snapchat Spectacles. Chociaż nie były one idealne, to kamery rozmieszczone po obu ich stronach pozwoliły na implementację stereoskopowego 3D (tego samego, co w hollywoodzkich produkcjach). Kilkadziesiąt dysków twardych później, Lucas posiadał rok swoich wspomnień w zasięgu ręki. Stworzył z nich wehikuł czasu… w wirtualnej rzeczywistości.

Tak działa wehikuł czasu domowej roboty
Lucas użył także kilku par okularów Spectacles – bardzo łatwo się łamały / fot. Lucas Builds The Future

Co za pomysł!

Ostatecznie, ten wehikuł czasu to po prostu film odtwarzany za pomocą okularów VR. Lucas mówi jednak, że to coś więcej. Pamiętasz wszystko o danym momencie, wspomina kreator. Opisuje on to doświadczenie jako podążanie za swoim duchem, nie wiedząc dokładnie, co się stanie w przyszłości.

To nie jest wcale łatwy projekt do odtworzenia. Po pierwsze, okulary Spectacles nagrywają tylko jednominutowe klipy. Eksport plików również jest trudny, a w dodatku nawet Lucas nie spodziewał się, że będzie potrzebował aż tylu dysków.

Tak działa wehikuł czasu domowej roboty
Panel kontrolny wehikułu czasu, inspirowany Powrotem do przyszłości / fot. Lucas Builds The Future

Jedyna szansa na wehikuł czasu

Projekt ten kontynuuje filozoficzne rozważania ludzkości, dotyczące naszej relacji z technologią w przyszłości. Być może nigdy nie znajdziemy innego sposobu na podróż w czasie. Oczywiście, jeśli ta technologia będzie sprawniejsza i stanie się dostępna dla konsumentów, nasza prywatność może okazać się (jeszcze bardziej) zagrożona. W podobny sposób myśleliśmy przy okazji odsłonięcia pierwszych okularów Google Glass – 7 lat temu.

Na razie, Lucas Rizzotto cieszy się z dobrego przyjęcia jego wynalazku przez fanów. Jest także świadomy zagrożeń płynących z ciągłego życia przeszłością. Po więcej informacji i cały proces twórczy odsyłam do oryginalnego filmu na Youtube – poniżej.

Proces tworzenia wehikułu czasu w VR / źródło: Lucas Builds The Future