Przezroczyste drewno zastąpi tworzywa sztuczne

Las

Las, drzewa, źrodło: Pixabay

Według ostatnio przeprowadzonych badań, przezroczyste drewno może okazać się bardzo przyjaznym substytutem plastiku lub szkła do produkcji przednich szyb samochodowych, urządzeń biomedycznych i przezroczystych opakowań.

Pomysłowa alternatywa 

Badania opublikowane na łamach czasopisma Science of The Total Environment wykazały, że przezroczyste drewno zmniejsza wpływ na środowisko ze względu na posiadanie biodegradowalnych i odnawialnych właściwości. Jak się okazuję, jest również opłacalny, ze względu na pięciokrotnie wyższą wydajność względem szkła, co skutkuje znacznym obniżeniem kosztów energii.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska informuje, że aktualnie na całym świecie produkuje się około 400 milionów ton odpadów z tworzywa sztucznego, przy jednoczesnym wzroście poziomu plastiku jednorazowego, który w pierwszej kolejności jest używany, a następnie wyrzucany. W  obecnej sytuacji przezroczyste drewno staje się jednym z najbardziej obiecujących materiałów zastępczych, które mogą być stosowane w niedalekiej przyszłości. 

transparent wood (źrodło: thebrighterside)

Historia od deski do deski

Po raz pierwszy przezroczyste drewno ujrzało światło dzienne w 1992 roku za sprawą niemieckiego naukowca Siegfrieda Finka. Z biegiem czasu zostało ono znacznie udoskonalone przez innych badaczy. Proces jego wytwarzania odbywa się poprzez usuwanie zawartości ligniny w drewnie, a następnie zastąpienie jej przezroczystymi materiałami z tworzywa sztucznego. Lignina to naturalnie występujący biopolimer, którego zadaniem jest wspieranie tkanki roślinnej i, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, może ulegać procesowi biodegradacji, dodatkowo nie będąc materiałem toksycznym.

Według autorów innowacyjnego rozwiązania, produkcja przezroczystego drewna przy użyciu chlorynu sodu do usuwania ligniny z drewna i infiltracji żywicą epoksydową miała znacznie mniejszy wpływ na środowisko, niż powszechnie stosowane metody, opierające się na zastosowaniu polimeru metakrylowego. Przezroczyste drewno jest mniej przyjazne dla środowiska niż szkło, natomiast nadal jest lepszym rozwiązaniem niż produkcja polietylenu. Z tego względu, technologia produkcji nadal musi być udoskonalana w przyszłości przez twórców.

Badacz drewna przezroczystego z Instytutu Nauki i Technologii Drewna w Bangalore, Anish M. Chathoth stwierdził, że wytwarzanie takiego materiału wzbudziło w ostatnich latach ogromne zainteresowanie, ze względu na jego korzystne właściwości mechaniczne, fizyczne oraz optyczne. 

Exit mobile version