Rabbit R1, czyli asystent AI (źródło: Rabbit)
Rabbit R1, czyli asystent AI (źródło: Rabbit)

Rabbit R1, czyli gadżet z AI, który chce zastąpić aplikacje w smartfonach

Oto niewielki gadżet, przypominający miniaturę konsoli i skrywający mnóstwo technologii. Rabbit R1 to urządzenie, które stanowi pomocnika i asystenta AI. Dzięki temu małemu sprzętowi użytkownik może głosowo wezwać transport, edytować zdjęcia czy zarządzać odtwarzaniem muzyki.

Niewielki sprzęt asystentem głosowym AI

Smartfony towarzyszą nam praktycznie w każdej chwili, stały się nieodłącznym elementem codziennych kontaktów, pracy i nauki. Sztuczna inteligencja, która w ciągu ostatnich kilku lat przeżywa swój prężny rozwój, staje się naszym dodatkowym wsparciem. Okazuje się jednak, że obie technologie można połączyć i to niekoniecznie tworząc bota AI, będącego kolejną aplikacją spowalniającą nasz telefon.

Rabbit R1 to niewielki gadżet ze slotem na karty SIM, który nie będzie zastępstwem dla smartfona, ale może znacząco zredukować konieczność jego użycia. Sprzęt został wyposażony w dotykowy ekran o przekątnej 2,88 cala, obrotowy aparat oraz niewielki przycisk do przewijania i naciskania. Urządzenie zasilane jest przez procesor MediaTeka z taktowaniem 2,3 GHz i zyskało dostęp do pamięci 4 GB/128 GB. Obsługiwany przez gadżet system to Rabbit OS, który opiera się o model zbliżony do wykorzystywanego przez ChatGPT.

Funkcjonalność Rabbit R1

Podstawą urządzenia ma być chatbot sztucznej inteligencji, obsługą przypominający nieco asystentów głosowych, takich jak Alexa, Siri czy Asystent Google. Rabbit R1 jest więc sprzętem, dzięki któremu można zarządzać odtwarzaną muzyką, zrobić zakupy przez internet czy zamówić transport. Gadżet do wykonywania zadań nie wymaga żadnych aplikacji – jest to możliwe dzięki modelowi AI przeszkolonemu na często używanych platformach.

Rabbit R1, czyli asystent AI (źródło: Rabbit)
Rabbit R1 (źródło: Rabbit)

Mogłoby się więc wydawać, że urządzenie zostało ograniczone do poleceń zaoferowanych domyślnie przez producenta. Nic bardziej mylnego – każdy z użytkowników może dodatkowo nauczyć gadżet kolejnych zadań, serwisów, aplikacji czy kroków w ramach trybu treningowego. Posiadacz Rabbit R1 może także skorzystać z portalu internetowego Rabbit Hole, gdzie możliwe jest zalogowanie się do każdego z wykorzystywanych kont, co ułatwi szkolenie i rozszerzy funkcjonalność urządzenia.

Rabbit R1 koszuje 199 dolarów, a więc około 790 złotych. Producent w mediach społecznościowych już 13 stycznia br. poinformował o wyprzedaniu trzeciej partii 10 tysięcy gadżetów. Można składać zamówienia na czwartą partię, jednak termin wysyłki przewidywany jest na przełom czerwca i lipca 2024 roku.