radar
fot. Unsplash.com

Ten radar pozwoli samochodom widzieć rzeczy znajdujące się za rogiem

Naukowcy z jednego z amerykańskich uniwersytetów stworzyli nowy rodzaj radaru, który może pomóc samochodom łatwiej „widzieć” rzeczy znajdujące się za rogiem. Całość została doprawiona szczyptą algorytmów sztucznej inteligencji.

Inżynierowie z Uniwersytetu z Princeton stworzyli nowy rodzaj radaru dopplerowskiego, który ma umożliwić samochodom „widzenie” rzeczy znajdujących się za rogiem. Tego typu radar jest wykorzystywany między innymi do odbijania fal radiowych od stacjonarnych obiektów. W połączeniu z odpowiednimi algorytmami, cała konstrukcja może analizować na bieżąco, jak dokładnie fale radiowe odbijają się od wybranych miejsc i przewidywać ich położenie.

Wszystko to działa bardzo podobnie do systemów SONAR, które były wykorzystywane między innymi do poszukiwania mitycznego Potwora z Loch Ness.

radar
fot. University of Princeton

Radar jako rozwiązanie przyszłości?

Radar wykorzystywany przez inżynierów z Princeton faktycznie zdaje się działać. Można zobaczyć, iż samochód teoretycznie „widzi” dany obiekt, którego inne kamery nie byłyby w stanie zarejestrować. Tego typu rozwiązanie można zastosować w przypadku analizy ruchliwego, niebezpiecznego skrzyżowania oraz na przykład do reagowania na rowerzystów na drodze. W chwili obecnej sam system jest ograniczony jedynie do rowerzystów i pieszych, jednak naukowcy twierdzą, iż w najbliższym czasie będzie można za jego pomocą wykrywać także poruszające się samochody.

Czujniki wykorzystane do budowy radaru są nieco tańsze względem rozwiązań takich, jak LiDAR. Pozwala to między innymi na szybsze skalowanie jako system oraz łatwiejsze implementowanie ich w wielu samochodach jednocześnie.

radar
fot. University of Princeton

Radar może trafić do samochodów Mercedesa

Naukowcy z Princeton testowali swój system w samochodach dostarczonych przez Mercedesa. Co ciekawe, niemiecka firma widnieje także w dokumencie towarzyszącym całej technologii. Nie ma oczywiście jednoznacznej wzmianki na temat tego czy stworzony radar trafi do samochodów Mercedesa w przyszłości, ale to ciekawy znak dotyczący potencjalnego rozwoju floty pojazdów niemieckiej firmy.

Nowy radar stworzony przez inżynierów może być łakomym kąskiem dla wielu firm. Można się jednak spodziewać, że nie będzie to technologia zarezerwowana tylko i wyłącznie dla jednej marki.