Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Recenzja Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max – stylowy i skuteczny oczyszczacz powietrza

8.7
Ocena

Szczególnie zimą powinniśmy pomyśleć o jakości powietrza, którym oddychamy. W okresie grzewczym wszechobecny smog zwiększa liczbę zanieczyszczeń. Dlatego warto zastanowić się nad skutecznym oczyszczaczem, który sprawi, że będzie nam się lepiej oddychało. Zapraszam na test Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max, czyli eleganckiego oczyszczacza, sprawdzającego się niemal w każdym wnętrzu.

Wideorecenzja

Zawartość opakowania i wykonanie

Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max przychodzi do nas w sporej wielkości opakowaniu. Znajdziemy tam nie tylko zestaw niezbędnych elementów potrzebnych do korzystania z urządzenia, ale także dodatkowe akcesoria. Poza samym oczyszczaczem i instrukcją obsługi, mamy bowiem pilota do sterowania oraz zapasowy filtr HEPA.

Jeden filtr jest od razu zamontowany w urządzeniu, a drugi jest dodany w zestawie na wymianę. Przy regularnej pracy taki filtr powinniśmy zmieniać raz na 3 miesiące. Taki zestaw spokojnie więc wystarczy na pół roku, a przy mniej intensywnym użytkowaniu nawet na dłużej.

Obudowa Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max jest bardzo elegancka. Niemal wszędzie mamy czarną, matową powierzchnię, z czego podstawa jest wykonana z tworzywa sztucznego, a kolumna, z której wydobywa się powietrze, jest już metalowa. W niej samej mamy nacięcia na całej wysokości – z nich jest wydmuchiwane oczyszczone lub podgrzane powietrze.

Podstawa od góry ma wbudowane dwa dotykowe klawisze. Pierwszym jest włącznik, za pomocą którego zmieniamy też prędkość działania. 1-sekundowe przytrzymanie dodatkowo włącza tryb obracania się kolumny, a przytrzymanie przez 2 sekundy całkowicie wyłącza urządzenie. Poza tym jest drugi klawisz z ilustracją słońca i śnieżynki, który odpowiada za zmianę trybu pracy między oczyszczaniem, a podgrzewaniem powietrza.

Pomiędzy klawiszami podświetla się mały ekranik, potwierdzający moc działania wentylatora. Z tyłu z kolei mamy nadrukowane symbole otwartej i zamkniętej kłódki. Ułatwiają one zorientowanie się jak zdemontować pokrywę i dostać się do filtra. Wygląda to bowiem tak, że musimy najpierw przekręcić całość w stronę otwartej kłódki, a następnie unieść pokrywę do góry.

Pod nią w Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max znajdziemy już zamontowany filtr HEPA oraz niezbędną elektronikę, zapewniającą działanie urządzenia. Między obudową a pokrywą widoczne są drobne szczeliny, poprzez które wciągane jest powietrze. Następnie jest ono oczyszczane (ewentualnie także ogrzewane), a potem wydmuchiwane górą.

Pilot do obsługi Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max

Dodawany do zestawu pilot jest zasilany dwoma bateriami AAA. Działa on na podczerwień i pozwala sterować praktycznie wszystkimi funkcjami urządzenia. Idąc od góry, mamy tutaj śnieżynkę oraz słońce, które odpowiadają, odpowiednio, trybowi oczyszczania i grzania. Niżej mamy coś w stylu strzałek kierunkowych, z czego klawisz w górę włącza tryb turbo, w lewo – uruchamia obracanie kolumny, w prawo – uruchamia timer, a w dół aktywuje tryb nocny ze zmniejszoną głośnością pracy. Pośrodku jest jeszcze włącznik.

Pod nimi mamy strzałki do zmiany prędkości pracy oraz do regulacji temperatury. Urządzenie ma tutaj dostępnych 9 prędkości (w trybie grzania są dostępne 4) oraz podgrzewanie w zakresie od 1 do 30 stopni. Ważne jest tutaj to, że żeby grzanie działało prawidłowo, temperatura otoczenia musi być niższa niż zadana wartość na urządzeniu. Ostatni klawisz to wyłączanie dźwięków, które domyślnie wydobywają się podczas zmiany ustawień urządzenia.

Łączenie ze smartfonem

Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max ma wbudowany moduł WiFi, co oznacza, że możemy sterować urządzeniem z poziomu smartfona. Do tego producent ma swoją dedykowaną aplikację Cecotec (dostępna na Androida oraz iOS). Jest to jednak kolejna odsłona dopasowanej pod potrzeby producenta aplikacji z ekosystemu Tuya Smart/Smart Life.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z którejś z pierwotnych aplikacji. Szczególnie, jeśli mamy już więcej urządzeń połączonych do któregoś z systemów, będzie to dla nas wygodniejsze. A i pojawi się więcej możliwości zastosowania automatyzacji.

W każdym z programów proces konfiguracji wygląda tak samo. Logujemy się do aplikacji i przechodzimy do sekcji dodawania nowego sprzętu. W aplikacji Cecotec wybieramy urządzenie „TotalPure 3in1”, a w Tuya Smart i Smart Life szukamy „Oczyszczacz (Wi-Fi)”. Następnie podajemy hasło do naszego routera, z czego obsługiwane są wyłącznie sieci 2,4 GHz (5 GHz niestety nie).

Następnie aktywujemy tryb parowania na urządzeniu. W tym celu przytrzymujemy przez około 5 sekund włącznik na obudowie oczyszczacza, aż na ekranie pojawi się napis „F”. Wtedy przechodzimy do następnego kroku, czyli nawiązywania połączenia pomiędzy urządzeniami. Czekamy kilka sekund i po chwili powinna pojawić się informacja o znalezieniu i dodaniu nowego sprzętu. Na koniec możemy jeszcze sprecyzować nazwę i w taki sposób kończymy konfigurację.

Funkcjonalność aplikacji

W większości funkcjonalność aplikacji pokrywa się z tym, co możemy zrobić za pomocą pilota. Jest więc włączanie i wyłączanie, ustalanie temperatury i prędkości, a także aktywowanie automatycznego obracania oraz planowanie wyłączenia po określonym czasie i wyłączanie dźwięków.

Poza tym jednak mamy dostępne od góry cztery klawisze:

  • Boost, czyli tryb turbo aktywujący najwyższą moc,
  • Sleep wind, czyli tryb nocny z obniżonym generowaniem hałasu,
  • Natural wind, który imituje naturalny powiew wiatru, włączając raz szybsze, raz wolniejsze dmuchanie,
  • Warm Mode, włączający grzanie, tak jak na pilocie.

Na ekranie głównym, po wejściu w urządzenie, mamy jeszcze informację o aktualnej temperaturze. Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że będzie tu też dostępny poziom zanieczyszczenia powietrza. Skoro to przede wszystkim oczyszczacz, to fajnie byłoby mieć możliwość monitorowania jak jego jakość zmienia się z biegiem czasu pracy urządzenia – tu tego jednak zabrakło.

Kilka opcji znajdziemy jeszcze po kliknięciu w prawym górnym rogu na ikonę ołówka. Tam umieszczono informacje o sprzęcie, automatyzacje Tap-to-Run, powiadomienia o odłączeniu od sieci czy możliwość udostepnienia sprzętu innym osobom. Możemy też stworzyć grupę wzajemnie sterowanych sprzętów, dodać skrót do ekranu głównego czy sprawdzić połączenie z siecią i dostępność aktualizacji.

Mamy tu także informację o możliwości integracji z Google Home i Amazon Alexa. W tym celu wystarczy połączyć daną usługę w jednym z tych asystentów (czyli Smart Life lub Tuya Smart – aplikacja Cecotec też podlega właśnie pod Tuya Smart). Urządzenie powinno pojawić się tam automatycznie.

Z poziomu asystentów możemy włączać i wyłączać oczyszczacz. W Amazon Alexa dostosujemy także prędkość oraz zmienimy tryb pracy. W Google Home działa tylko włącznik, ewentualne zmiany trybów czy prędkości możemy wywołać wyłącznie głosowo. Jest to jednak jak najbardziej możliwe.

W aplikacjach Tuya Smart/Smart Life możemy jeszcze skorzystać z funkcji automatyzacji. Konkretne scenariusze stworzymy klikając klawisz „Inteligentny” na ekranie głównym. Tam stworzymy automatyzacje Tap-to-Run, czyli szybkie ustawienia ustalonych prędkości i temperatury, które wywołamy jednym dotknięciem ikony w aplikacji.

Najciekawsze rzeczy możemy jednak stworzyć poprzez pozostałe funkcje. Zmieniając lokalizację (śledzoną ze smartfona), po osiągnieciu określonej temperatury lub o konkretnych porach dnia możemy ustalić automatyczne procesy zmienienia się ustawień oczyszczacza. Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max może współpracować też z innymi sprzętami, które mamy podłączone w aplikacji.

Może to więc pozwolić na automatyczne włączenie trybu grzania po obniżeniu temperatury na zewnętrznym czujniku, wyłączenie po otworzeniu okna z zamontowanym czujnikiem czy zmniejszenie mocy po wyłączeniu światła. Wszelkie funkcje można dopasować do własnych potrzeb i wszystko zależy jeszcze od tego, jakie sprzęty mamy podpięte w aplikacji.

Skuteczność działania w praktyce

Jak wspomniałem, w Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max nie znajdziemy żadnego czujnika mierzącego poziom czystości powietrza. Postanowiłem więc połączyć testy oczyszczacza z Inteligentnym Czujnikiem Jakości Powietrza w Pomieszczeniach Netatmo. Analizując wyniki, uzyskiwane przez to urządzenie, można stwierdzić, że oczyszczanie jest tutaj skuteczne.

Za każdym razem po włączeniu oczyszczacza można zauważyć spadki zawartości nieczystości w powietrzu. Testując konkretnie i notując wartości wyświetlane w aplikacji Netatmo przed włączeniem i w trakcie pracy, można uzyskać takie wyniki:

  • od 14:21 z 1163 ppm na 388 ppm o 15:58,
  • od 11:45 z 1165 ppm na 386 ppm o 12:59.

Trzeba więc przyznać, że to naprawdę niezłe wyniki. Co prawda, w moim mieszkaniu powietrze w większości czasu jest stosunkowo czyste (okolice 400 ppm), musiałem więc podczas testów nieco „wspomóc się” zapalonymi świeczkami czy zamknięciem drzwi i okien od pokoju, odcinając dostęp tlenu. Mimo takich przeszkód oczyszczacz dał sobie skutecznie radę wyeliminować sporo zanieczyszczeń.

Wszystko jednak zależy też od tego, jak duże jest pomieszczenie, w którym stoi Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max. Tak samo zresztą jest w kontekście podwyższania temperatury w trybie grzania. Na pewno jednak ten sprzęt bardzo szybko się rozgrzewa i powiew ciepłego powietrza czuć już po kilku sekundach. Wynika to też z tego, że do dyspozycji mamy grzałkę o mocy aż 2000 W, co faktycznie czuć w codziennym użytkowaniu. Sam wentylator z kolei ma moc 45 W.

W nieco ponad 15-metrowym pomieszczeniu bardzo szybko czuć podwyższenie temperatury. Zewnętrzne termometry też wskazują około 1,5 stopnia więcej już po 15 minutach pracy. Wiadomo jednak, że w większych pomieszczeniach, urządzenie będzie potrzebowało więcej czasu, żeby rezultaty były odczuwalne.

Podsumowanie

Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max kosztuje nieco ponad 170 euro, co po dzisiejszym kursie daje kwotę około 785 złotych. Uważam, że to cena uczciwa, adekwatna do możliwości sprzętu. Urządzenie skutecznie oczyszcza powietrze, do tego szybko się rozgrzewa i efekty pracy są odczuwalne nawet po kilku sekundach pracy.

Do tego świetne jest to, że w zestawie dostajemy zapasowy filtr, dzięki czemu przez wiele miesięcy nie będziemy musieli przejmować się koniecznością dokupienia kolejnego. Funkcjonalny jest też pilot do obsługi, a aplikacja, działająca w ekosystemie Tuya Smart/Smart Life, mocno zwiększa możliwości, szczególnie w kontekście zdalnego sterowania czy tworzenia harmonogramów pracy. Wisienką na torcie jest możliwość obsługi z Google Home lub Amazon Alexa.

Czy czegoś mi tu brakuje? Przydałoby się, żeby oczyszczacz miał wbudowany czujnik jakości powietrza. Pozwoliłoby to łatwiej monitorować skuteczność pracy urządzenia. Do tego szkoda, że w aplikacji Google Home możemy wyłącznie sterować zasilaniem, bez regulacji prędkości czy trybów pracy. Te funkcje dostępne są tylko w komendach głosowych.

Poza tym jednak uważam, że Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max to ciekawy, ładnie wyglądający oczyszczacz, który może sprawdzić się dobrze w niejednym domu. A co Wy o nim sądzicie? Podoba się Wam? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Recenzja Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max – stylowy i skuteczny oczyszczacz powietrza
Wnioski
Cecotec TotalPure 3 in1 Connected Max to minimalistycznie wyglądający oczyszczacz , który skutecznie sprawdza się do zwiększania jakości powietrza. Dodatkowo to także sprzęt pozwalający szybko rozgrzać pomieszczenia. Na pochwałę zasługuje też możliwość zdalnego sterowania w ekosystemie Tuya Smart/Smart Life.
Zalety
skuteczne oczyszczanie powietrza
szybkie i odczuwalne grzanie
funkcjonalna aplikacja, działanie w ekosystemach Tuya Smart/Smart Life
wsparcie dla Google Home i Amazon Alexa
ładna, minimalistyczna obudowa
pilot do obsługi z pełną funkcjonalnością w zestawie
dodatkowy filtr na zmianę dodawany w gratisie
wbudowany czujnik temperatury
Wady
brak czujnika zanieczyszczenia powietrza, co utrudnia kontrolę pracy urządzenia
brak możliwości sterowania trybami pracy z Google Home (działa tylko głosowo)
8.7
Ocena