Test Gosund SP111. To jedno z najmniejszych inteligentnych gniazdek w bardzo atrakcyjnej cenie

Gosund SP111 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
9.7
Ocena

Gosund SP111 to inteligentne gniazdko, które wyróżnia się małymi rozmiarami i stosunkowo niską ceną. To sprzęt, działający w aplikacji Tuya Smart lub Smart Life, dzięki czemu możemy tworzyć harmonogramy i inteligentne scenariusze w połączeniu z wieloma sprzętami. Co jeszcze warto wiedzieć o tym gniazdku? Czy to propozycja warta uwagi?

Wideorecenzja

Zawartość opakowania i obudowa

W pudełku nie znajdziemy zbyt wielu elementów. Tak właściwie jest tylko gniazdko oraz zestaw dokumentów, takich jak instrukcja obsługi czy karta gwarancyjna.

Samo gniazdko Gosund SP111 jest bardzo małych rozmiarów. Jego średnica to niecałe 5 centymetrów, przez co jest idealnym rozwiązaniem do podwójnych gniazd lub listew przedłużających. To urządzenie ma na tyle niewielkie rozmiary, że nie będzie przeszkadzało przy wpinaniu kolejnej wtyczki obok. To bardzo ważne, bo w większości smart gniazdek jest z tym spory problem.

Na obudowie znajdziemy fizyczny klawisz do włączania i wyłączania zasilania gniazdka. Od strony wkładanej do gniazdka znajdziemy miejsce na uziemienie oraz dwa bolce. Jest to więc tradycyjna wtyczka, pasująca do typowych gniazdek stosowanych w Polsce.

Od drugiej strony mamy dwie dziurki na podłączenie wtyczki. Są też blaszki na krawędziach, które pełnią rolę uziemienia. Nie mamy tu bolca uziemiającego, jest to więc od tej strony gniazdko w standardzie F (schuko). Wokół wtyczki mamy jeszcze światła informujące o stanie pracy urządzenia. Niestety, nigdzie w ustawieniach nie znalazłem opcji wyłączenia tego oświetlenia.

Techniczne analizując urządzenie warto wspomnieć, że gniazdko Gosund SP111 może mieć maksymalne obciążenie na poziomie 3450 W. Napięcie to standardowe 230 V, a natężenie to nie więcej niż 15 Amperów. Sprzęt łączy się ze smartfonem za pośrednictwem modułu WiFi 2,4 GHz.

Konfiguracja gniazdka Gosund SP111

Do korzystania z inteligentnych funkcji gniazdka Gosund SP111 potrzebujemy aplikacji. Domyślnie producent proponuje aplikację Gosund (do pobrania na iOS oraz Androida), jednak wtedy jesteśmy ograniczeni do produktów jednej marki. Na szczęście będzie tutaj jeszcze działała zarówno Tuya Smart (na iOS i Androida), jak i Smart Life (również na iOS i Androida), co stanowczo zwiększa możliwości, chociażby w kontekście automatyzacji.

Na początek logujemy się lub zakładamy nowe konto. Gdy już to zrobimy, przechodzimy do dodawania nowego sprzętu. W tym celu klikamy plusa w prawym górnym rogu. Następnie wybieramy aktywowane urządzenie w sekcji szybkiego dodawania lub szukamy urządzenia Gniazdo elektryczne (Wi-Fi). Następnie aktywujemy tryb parowania poprzez przytrzymanie klawisza na obudowie gniazdka przez kilka sekund, aż diody na urządzeniu zaczną mrugać.

W kolejnym kroku podajemy hasło do naszej domowej sieci WiFi, precyzujemy nazwę sprzętu oraz przypisujemy sprzęt do konkretnego pomieszczenia. Po kilku chwilach wszystko jest gotowe, a my możemy korzystać z gniazdka.

Funkcjonalność aplikacji

Podstawową funkcją aplikacji jest możliwość zdalnego włączania gniazdka. Oczywiście nie musimy być połączeni z tą samą siecią, co urządzenie. Ważne, żeby Gosund SP111 miał łączność cały czas z tą samą siecią, smartfon może już korzystać z internetu z innych routerów, a nawet i z transmisji danych.

Włączanie i wyłączanie są możliwe poprzez dotkniecie wielkiej ikony na środku ekranu głównego. Ciekawostką jest to, że gdy urządzenie jest włączone, to tło jest jasnego koloru, a gdy wyłączone – ciemnego.

Pod wielkim włącznikiem mamy jeszcze cztery ikony. Pierwsza to mniejszy klawisz zasilania, za pomocą którego znów możemy włączać i wyłączać sprzęt. Druga to timer, gdzie możemy stworzyć harmonogramy, w jakie dni i godziny gniazdko automatycznie będzie zmieniać stan zasilania. Jest opcja powtarzania ustawień, a nawet wysyłania powiadomień w momencie zmiany stanu.

Trzeci klawisz to Countdown, czyli odliczanie. Tu możemy ustalić, po jakim czasie gniazdko się automatycznie wyłączy, co sprawdzi się chociażby w przypadku chęci wyłączenia podłączonych sprzętów w nocy, przed snem. Nie musimy się obawiać, że gniazdo będzie włączone całą noc, wyłączy się dokładnie po upłynięciu określonego czasu.

Czwarta zakładka to Electric. Tu mamy informacje na temat użycia prądu przez urządzenia podłączone do gniazdka. Od góry dowiemy się wszystkiego o dzisiejszym zużyciu (w kilowatogodzinach) wraz z bieżącym zużyciem i natężeniem prądu. Są też statystyki całościowe, zbierane od momentu podłączenia gniazdka do prądu. Poza tym mamy podział na konkretne miesiące, gdzie podpięte są wykresy z podziałką zużycia w każdy dzień. Brakuje mi tu chyba jedynie tego, że nie ma podglądu użycia w konkretne dni z podziałem na godziny.

Trochę dodatkowych opcji znajdziemy po kliknięciu ikony ołówka w prawym górnym rogu. Są to:

Na ekranie głównym aplikacji Tuya Smart lub Smart Life znajdziemy jeszcze funkcje Inteligentny. Tam stworzymy specjalne scenariusze działania, które będą wywoływały działanie gniazdka. Będzie to zależało chociażby od akcji na innym urządzeniu (np. wykrycie ruchu na czujniku, otwarcie drzwi, wciśnięcie klawisza, uruchomienie odkurzacza, zmiana temperatury itp.), jak i od chociażby zmiany naszego położenia, wschodu lub zachodu słońca czy pogody. Wszystko więc zależy od naszej pomysłowości oraz urządzeń, jakie podłączymy do systemu.

Gosund SP111 to gniazdko, które pozwala nie tylko na włączanie i wyłączanie urządzeń. Możliwe jest też tworzenie harmonogramów, inteligentnych scenariuszy i precyzowanie, po jakim czasie sprzęt ma się wyłączyć. Wisienką na torcie jest pomiar zużytej energii elektrycznej, co ułatwi monitorowanie zapotrzebowania na prąd przez podłączone do gniazdka urządzenia.

Wsparcie dla asystentów

Jak wspomniałem, gniazdko Gosund SP111 współpracuje z wieloma asystentami. Osobiście przetestowałem działanie z Google Home i Amazon Alexa. Po dodaniu usługi Tuya Smart lub Smart Life urządzenie powinno się od razu pojawić w jednym z systemów.

Podstawową funkcją asystentów jest możliwość włączania i wyłączania urządzenia. Możemy to zrobić albo klawiszem, albo za pomocą komend głosowych. Wszystko działa tu bezproblemowo, nie ma do czego się przyczepić.

Dodatkową funkcjonalnością jest tworzenie różnych rutyn. W taki sposób możemy wywołać, że gniazdko się wyłączy lub włączy po określonym czasie, po wykonaniu innej akcji lub wypowiedzeniu sprecyzowanej komendy. Chociażby mówiąc „Dobranoc” (lub „Good night” na inteligentnych głośnikach i ekranach, np. Google Nest Hub) możemy zaprogramować wyłączenie wszystkich urządzeń, w tym właśnie gniazdka Gosund SP111.

Podsumowanie

Gosund SP111 kosztuje ok. 35 złotych. Wow. Za tą cenę jest to idealna propozycja inteligentnego gniazdka. Sprzęt działa bezproblemowo, zawsze reaguje na komendy, nie ma żadnych opóźnień i błędów w funkcjonowaniu. Do tego mamy sporo możliwości tworzenia scenariuszy czy harmonogramów, dobrze działają także asystenci głosowi.

Wyróżnikiem gniazdka Gosund SP111 jest możliwość dokonywania pomiarów zużycia energii elektrycznej. W gniazdkach w tej grupie cenowej jest to dalej rzadkość. Do tego mamy bardzo małe wymiary, które w żaden sposób nie kolidują z innymi wtyczkami, które podłączymy do gniazdek obok tego urządzenia. Rozmiar jest bardzo kompaktowy, to naprawdę robi wrażenie!

Szukając jakichś wad można tu wymienić brak możliwości wyłączenia podświetlenia urządzenia, co może przeszkadzać chociażby w sypialni podczas usypiania. Do tego aplikacja nie jest w pełni po polsku, co niektórym może przeszkadzać.

Poza tym jednak uważam, że gniazdko Gosund SP111 to kawał dobrego sprzętu! Urządzenie pozytywnie mnie zaskoczyło i żałuję, że wcześniej nie wpadłem na ten model. Do tej pory miałem większe gniazdka, które dyskwalifikowały możliwość podłączenia drugiego sprzętu do podwójnego gniazdka. W tym modelu takiego problemu nie ma.

Za 35 złotych nie znalazłem lepszego smart gniazdka. Nawet, jeśli kosztowałoby kilka złotych więcej, dalej bym je rekomendował. Na co dzień sprawdza się świetnie, a i funkcji jest sporo.

A co Wy sądzicie o tym gniazdku? Sprawdziłoby się u Was? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Gosund SP111 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Test Gosund SP111. To jedno z najmniejszych inteligentnych gniazdek w bardzo atrakcyjnej cenie
Wnioski
Inteligentnych gniazdek na rynku jest naprawdę wiele. Gosund SP111 wyróżnia się jednak tym, że ma niesamowicie małe rozmiary, a łączy w sobie nie tylko możliwość zdalnego sterowania, ale także pomiaru użycia energii elektrycznej. Do tego cena jest zaskakująco bardzo atrakcyjna.
Zalety
Bardzo mała obudowa
Niska cena
Spora funkcjonalność
Współpraca z Smart Life/Tuya Smart
Działanie z wieloma asystentami, w tym Google Home i Amazon Alexa
Pomiar zużycia energii elektrycznej
Zdalna obsługa z każdego miejsca na ziemi
Niska cena
Wady
Brak możliwości wyłączenia podświetlenia
Błędy w tłumaczeniu aplikacji
9.7
Ocena
Exit mobile version