Nuki Smart Lock 3.0 Pro

Recenzja Nuki Smart Lock 3.0 Pro. Czy to najlepszy inteligentny zamek do drzwi?

9.5
Ocena

Inteligentne zamki są coraz bardziej popularne. Na rynku pojawiło się kilka ciekawych modeli, do których na pewno zaliczyć można Nuki Smart Lock 3.0 Pro. W odróżnieniu od większości elektronicznych zamków, ten model ma wbudowany moduł WiFi do nawiązywania łączności z siecią. Nie potrzebujemy więc już żadnych bramek, żeby zdalnie sterować urządzeniem. Jak to jednak sprawdza się w praktyce? Czy Nuki Smart Lock 3.0 Pro jest zamkiem wartym uwagi? Zapraszam na recenzję, w które odpowiem na te i inne pytania.

Wideorecenzja

Zawartość opakowania

W opakowaniu z Nuki Smart Lock 3.0 Pro znajdziemy plik dokumentów startowych, z których dowiemy się jak zainstalować urządzenie na swoich drzwiach. Wskazana jest aplikacja oraz kod QR do połączenia się do Apple HomeKit.

Niżej jest zamek Nuki Smart Lock 3.0 Pro z włożonym akumulatorem. I to odróżnia Nuki Smart Lock 3.0 Pro od modelu bez „Pro” w nazwie – tam mamy możliwość włożenia zwykłych baterii lub ewentualnie możemy dokupić taki akumulator, jak w wersji „Pro”.

Zamek, oprócz baterii na dole, ma od góry pierścień do ręcznego zamykania i otwierania drzwi. Podczas ruchu podświetla się delikatne oświetlenie dookoła, które wskazuje na stan zamknięcia drzwi. Gdy oświetlenie jest pełne, mamy okrąg, to znaczy, że zamek jest zaryglowany. Jeśli od góry fragment jest niepodświetlony, zamek nie jest zaryglowany. Na środku obręczy mamy jeszcze klawisz do elektronicznego zamykania i otwierania drzwi. Od drugiej strony jest z kolei miejsce na montaż do zamka.

W opakowaniu znajdziemy też mniejsze pudełko, w którym umieszczono dwa elementy montażowe z tworzywa sztucznego. Będziemy montowali jeden, w zależności od zastosowanego w drzwiach zamka. Do tego przyda się taśma 3M umieszczona na odwrocie.

W kolejnym, najmniejszym pudełku znajdziemy jeszcze zestaw śrubek do montażu oraz przewód USB do ładowania zamka. W zestawie brakuje jednak adaptera sieciowego.

Montaż i konfiguracja Nuki Smart Lock 3.0 Pro

Montaż Nuki Smart Lock 3.0 Pro zaczynamy od upewnienia się, że mamy w drzwiach kompatybilną wkładkę. Najważniejsze jest bowiem to, że klucz musi jednocześnie działać z dwóch stron. W Nuki Smart Lock 3.0 Pro będzie bowiem włożony klucz na stałe i to on będzie wprawiał zamek w ruch. Żeby jednak zapewnić sobie możliwość ręcznego odblokowywania, klucz musi też wchodzić z drugiej strony zamka i bez problemów go otwierać.

Jeśli mamy już kompatybilną wkładkę, możemy przejść do montażu. Na początku zaczepiamy odpowiednią płytkę montażową za pomocą taśmy lub śrub. Następnie wkładamy klucz do zamka, a na całość nakładamy Nuki Smart Lock 3.0 Pro.

Dalszą konfigurację wykonujemy już z poziomu aplikacji. Jest to program Nuki Smart Lock dostępny na Androida oraz iOS. Po pobraniu wybieramy, że chcemy skonfigurować zamek, a następnie klikamy na klawisz Ustaw Smart Lock. Będziemy prowadzeni krok po kroku co mamy zrobić, jakie płytki stosować, gdzie przykręcić śrubki i co przyda się, jeśli będziemy mieli problem podczas montażu.

Później akceptujemy regulaminy i politykę prywatności, wpisujemy nasze imię i nazwisko, wyrażamy zgodę na dostęp do lokalizacji i Bluetooth. Następnie przez 5 sekund musimy przytrzymać klawisz na obudowie Nuki Smart Lock 3.0 Pro, żeby go włączyć i aktywować tryb parowania. Po chwili zamek i aplikacja powinny się połączyć. Od razu może też pojawić się jakaś aktualizacja, która zostanie automatyczna wgrana do zamka.

Dalej ustalamy nazwę zamka oraz określamy lokalizację naszego mieszkania na mapie. Wybieramy rodzaj posiadanej klamki (Nuki Smart Lock 3.0 Pro może bowiem nie tylko odryglować zamek, ale także odciągnąć zapadkę delikatnie uchylając drzwi). Osobiście zastosowałem to urządzenie jako górny zamek w drzwiach, wybór klamki nie miał więc żadnego znaczenia.

W kolejnym kroku wpisujemy kod bezpieczeństwa składający się z 4 cyfr i przechodzimy do kalibracji. W tym celu zamek musi być odryglowany… i to w sumie tyle. Nuki Smart Lock 3.0 Pro sam zamknie się do oporu, potem tak samo otworzy, ustalając automatycznie wartości graniczne, jak bardzo pierścień może się obracać. Po dosłownie kilku chwilach zamek będzie gotowy do użytku!

A przynajmniej w kontekście ręcznego sterowania, korzystania z klawisza czy aplikacji z użyciem modułu Bluetooth. Do zdalnego sterowania musimy połączyć się jeszcze z WiFi. W tym celu w aplikacji klikamy Aktywuj wbudowany moduł Wi-Fi, wybieramy naszą sieć i podajemy hasło. Nuki Smart Lock 3.0 Pro różni się od Nuki Smart Lock 3.0 nie tylko dodawanym akumulatorem, ale także wbudowanym modułem Wi-Fi. Dzięki niemu nie musimy posiadać już dodatkowej bramki, która w modelu podstawowym będzie niezbędna.

Co jeszcze warto zrobić w aplikacji na start? Warto założyć sobie konto Nuki Web w ustawieniach zamka. Dzięki temu możliwe będzie sterowanie sprzętem także z poziomu przeglądarki internetowej oraz połączenie do Asystenta Google. Poza tym tylko po skonfigurowaniu Nuki Web będziemy otrzymywali powiadomienia o otwarciu czy zamknięciu zamka.

Ogólnie muszę wiec powiedzieć, że aplikacja jest genialnie przygotowana. Jesteśmy prowadzeni bardzo kompleksowo po całej konfiguracji, więc nie powinno być tu jakichkolwiek problemów z łączeniem. Poza tym na koniec dostajemy jeszcze listę kontrolną z elementami wartymi do wprowadzenia (takimi, jak właśnie to łączenie z Wi-Fi i logowanie do Nuki Web), dzięki czemu od razu poznamy najważniejsze możliwości tego sprzętu.

Funkcjonalność aplikacji

Po wejściu w aplikację widzimy minimalistyczną grafikę pokazującą stan zaryglowania zamka. Klikając na ekran możemy od razu wybrać, czy chcemy otworzyć lub zamknąć drzwi. Można to też zrobić przesuwając na boki – od prawej do lewej blokujemy, a od lewej do prawej odblokowujemy zamek.

W prawym górnym rogu znajdziemy dzwonek, który przenosi do listy powiadomień. Są to informacje chociażby o nieskończonej konfiguracji, konieczności kalibracji zamka czy możliwości dołączenia do klubu Nuki z dedykowanymi dla użytkowników ofertami.

Trzy kreski w lewym górnym rogu przenoszą z kolei do kilku dodatkowych opcji i ustawień. Idąc od góry, w sekcji Nuki mamy Przegląd, czyli ten ekran główny ze stanem zamknięcia i możliwością blokowania oraz odblokowywania. Niżej jest Zarządzaj moimi urządzeniami, gdzie widoczna jest lista wszystkich urządzeń możliwych do podłączenia w aplikacji. W przypadku zamka będzie interesował nas największy kafelek z podpisem Smart Lock.

Wybierając podłączone do aplikacji urządzenie, możemy sterować ustawieniami. Pierwsza zakładka to Zarządzaj Smart Lockiem, gdzie można ewentualnie skończyć konfigurację, zmienić nazwę, zarządzać modułem Bluetooth, zmieniać lokalizację, rodzaj uchwytu zamka, czas odsunięcia zasuwy czy zakres obrotu zamykającego (czyli o ile stopni ma się obrócić zamek do interesującego nas poziomu zamknięcia drzwi).

Są tu też ustawienia automatycznego blokowania. To funkcja, która pozwala na zamknięcie drzwi w sposób samoczynny po określonym czasie od otwarcia. Dostępne są tu wartości od 30 sekund do 30 minut. Dostosujemy także czas działania funkcji Lock ‘n’ Go, która polega na automatycznym zablokowaniu drzwi po dwukrotnym wciśnięciu klawisza zamka. Sprawdza się to chociażby w przypadku wychodzenia z domu. Nie musimy używać aplikacji czy klucza, wystarczy skorzystać z klawisza, żeby Nuki Smart Lock 3.0 Pro się zaryglował. Dostępne czasy wybieramy z przedziału od 5 do 60 sekund.

W ustawieniach dostępny jest tryb nocny, ustalany na konkretne godziny. Przez ten czas zamek nie będzie korzystał z opcji automatycznego odblokowywania (o czym nieco niżej) i będzie się automatycznie ryglował za każdym razem, gdy go ręcznie otworzymy. Ma to sprzyjać naszemu bezpieczeństwu, żeby mieć pewność, że w nocy zamek będzie zawsze zamknięty.

Niżej znajdziemy tryb oszczędzania energii, informacje o baterii czy możliwość kalibracji i optymalizacji blokowania, jeśli coś nie działałoby w pełni poprawnie. Możemy też zarządzać Nuki Door Sensor, czyli zewnętrznym czujnikiem sprawdzającym czy drzwi są uchylone. Osobiście jednak tego dodatku nie testowałem.

Aplikacja pozwala także na zmianę hasła PIN używanego dla zwiększenia bezpieczeństwa, aktualizowanie oprogramowania czy zarządzanie powiadomieniami. Dostępna jest też opcja Nuki Web, czyli stworzony przez producenta system do zarządzania i udostępniania dostępu do zamka w sposób zdalny. Dzięki temu możemy zarządzać Nuki Smart Lock 3.0 Pro nie tylko z poziomu aplikacji, ale też przeglądarki internetowej po zalogowaniu się na dedykowaną stronę.

Z poziomu ustawień możemy aktywować dostęp do Apple HomeKit oraz Amazon Alexa. Nuki Smart Lock 3.0 Pro współpracuje także z Google Home, jednak do tego nie musimy już nic aktywować w aplikacji. Wystarczy w Google Home dodać nową usługę Nuki i zalogować się na dane użyte podczas konfiguracji Nuki Web.

A co możemy zrobić za pomocą asystentów?

  • W Google Home za dużo nie zrobimy. Nie ma żadnego klawisza do otwierania czy zamykania. Możemy jednak sterować zamkiem w sposób głosowy przy pomocy Asystenta Google. Do odblokowania będzie potrzebny PIN. Dodatkowo możemy skorzystać z różnych scenariuszy automatyzacji i rutyn,
  • w Amazon Alexa możemy zamykać i otwierać zamek w sposób głosowy, ale także z aplikacji. Podobnie jak w Google Home, tu też znajdziemy różne rutyny i scenariusze automatyzacji,
  • w Apple HomeKit dokładnie tak samo. Otworzymy, zamkniemy, zautomatyzujemy. Całość działa tak, jak powinna.

Dalej mamy możliwość zmiany strefy czasowej oraz planowania, kiedy i o której godzinie zamek ma się automatycznie zamknąć. Bardzo mi tego brakowało w zamkach Yale oraz Tedee. Tam, chcąc zaplanować automatyczne zamknięcie na podstawie godziny, musiałem skorzystać z zewnętrznych rozwiązań, na przykład rutyn w Google Home. Nuki ma taką opcję już bezpośrednio w swojej aplikacji.

W ustawieniach zdefiniujemy także co będzie się działo po jednokrotnym i dwukrotnym wciśnięciu klawisza na obudowie. Domyślnie jedno klikniecie zamyka i otwiera zamek, a dwukrotne – uruchamia opcję Lock ‘n’ Go. Dostępne są również opcje wyłączania i włączania opcji blokowania z pomocą klawisza, a także zezwalanie na łączenie nowych urządzeń do zamka (na przykład klawiatury czy pilota).

Dostosujemy tu także jasność oświetlenia informacyjnego oraz włączymy mrugającą sygnalizację w przypadku pozostawienia otwartych drzwi. Ciekawą opcją jest możliwość wykupienia ubezpieczenia na zamek z pakietem ślusarskim i wymianą zamka w przypadku nieprawidłowości działania. 30 dni jest za darmo, potem przyjdzie nam zapłacić 4,90 euro miesięcznie. Na samym końcu znajdziemy jeszcze ustawienia pilota Nuki Fob, czyli co będzie się działo po jednokrotnym, dwukrotnym i trzykrotnym wciśnięciu. Ostatnią opcją jest przywrócenie ustawień fabrycznych.

W samej aplikacji mamy jeszcze możliwość przypisania użytkowników oraz poziomu ich dostępu. Mogą mieć dostęp tylko do otwierania i zamykania zamka stojąc bezpośrednio przed nim, łącząc się po Bluetooth. Może być dodany też dostęp zdalny czy automatyczne odblokowywanie. Oczywiście możemy tu także sprecyzować dostęp ograniczony w czasie.

Z poziomu aplikacji podejrzymy także dziennik zadań, dodamy urządzenie do ulubionych czy do ekranu startowego programu. Podejrzymy stan połączenia, ustalimy działania dla przesunięć w prawą i lewą stronę czy skasujemy urządzenie z konta. Dużo ciekawego znajdziemy też w zakładce Inteligentne działania, gdzie znajdziemy opcję AutoUnlock. Jest to automatyczne otwieranie drzwi po zbliżeniu się do zamka.

Wygląda to w taki sposób, że zaznaczamy w aplikacji lokalizację mieszkania i obszar wirtualnego ogrodzenia wokół punktu. Aplikacja będzie śledziła naszą pozycję przez cały czas i gdy wykryje opuszczenie obszaru wokół mieszkania, przejdzie w tryb czuwania. Gdy wrócimy w okolicę zamka, zostaje włączona wzmożona aktywność śledzenia położenia. Jeśli smartfon wykryje możliwość połączenia z modułem Bluetooth zamka, automatycznie odrygluje go. Nie musimy wtedy nic klikać, nic wybierać, wszystko zadzieje się samo.

Moją uwagę zwróciły jeszcze ustawienia eksperta. Dostosujemy tu rozmiar tego wirtualnego ogrodzenia wokół mieszkania, prędkość odblokowywania czy czas śledzenia aktywności po powrocie w okolice mieszkania. Najlepsze jest jednak to, że możemy tu jeszcze ustalić, co się będzie działo po opuszczeniu okolicy mieszkania. W praktyce, jeśli oddalimy się od zamka a zapomnęliśmy go zamknąć, Nuki Smart Lock 3.0 Pro może się sam zablokować. Po powrocie wtedy też automatycznie się otworzy. Czad!

Możemy tu jeszcze ustalić, co zadzieje się po wejściu do obszaru wokół domu, bez łączenia z zamkiem. W mieszkaniu nie ma to raczej zastosowania, bez sensu, żeby zamek się otwierał po zbliżeniu się na 100 m od drzwi. Ale już w przypadku domku i sporej działki może być to ciekawe rozwiązanie.

Od boku aplikacji znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ustawień. Możemy z tego poziomu zaprosić kogoś do zarządzania naszym domem, ale także dopisać się do kogoś po wpisaniu kodu. Do tego możemy włączyć sterowanie zamkiem z zegarkami działającymi na systemie Tizen, a także przejrzeć korzyści w klubie Nuki i uzyskać podstawową pomoc. Ostatnie zakładki pozwalają na regulacje dźwięków i wibracji powiadomień oraz na zarządzanie bezpieczeństwem. Tu znajdziemy opcję aktywowania uwierzytelnienia po włączeniu aplikacji (PIN lub skaner palca/twarzy) oraz powiadomień o otwieraniu drzwi.

Działanie w praktyce

Nuki Smart Lock 3.0 Pro w codziennych zastosowaniach sprawdza się nad wyraz dobrze! Podczas moich testów nie miałem ani razu sytuacji, żeby urządzenie w jakiś sposób mnie zawiodło. Zamek szybko reaguje na zadane komendy, wszystkie zaprogramowane tryby działają bez problemów.

Świetnie działają też opcje automatycznego otworzenia drzwi po przybliżeniu się do zamka. Jeśli tylko lokalizacja w naszym smartfonie się nie zamknie w tle, Nuki Smart Lock 3.0 Pro powinien się błyskawicznie otworzyć po nawiązaniu połączenia. U mnie, mieszkając w bloku na 3 piętrze, funkcja aktywowała się niemal zawsze między pierwszym a drugim piętrem, gdy szedłem po schodach. W przypadku jazdy windą otwieranie rozpoczynało się kilka sekund po wyjściu z niej.

Aplikacja też działa bardzo stabilnie. Informacja o zamknięciu czy otwarciu jest zawsze widoczna, powiadomienia o otwarciu drzwi przychodzą bez problemów, a praca w tle jest skutecznie utrzymywana, jednocześnie bez zużywania nadmiaru baterii. Obsługa zamka jest więc bardzo łatwa i problemy raczej się nie zdarzają.

Nieco gorzej jedynie oceniam baterię. Ze względu na wbudowany moduł WiFi, Nuki Smart Lock 3.0 Pro ma dość spore zapotrzebowanie na energię. W zestawie z tym zamkiem mamy akumulator, który trzeba ładować co około 2 tygodnie. Trochę krótko. Porównując to chociażby z Yale Linus Smart Lock z żywotnością baterii na poziomie 6 miesięcy jest ogromna przepaść!

Aplikacja ostrzega o rozładowującej się baterii w momencie osiągnięcia poziomu poniżej 20%. Wtedy też zamek powinien podziałać jeszcze ze 3 dni, jednak jakby siła poruszania będzie stopniowo malała. Na ostatnich procentach baterii Nuki Smart Lock 3.0 Pro nie ma już siły, żeby do końca zaryglować się.

Baterię można naładować na dwa sposoby:

  • podłączając przewód USB typu C bezpośrednio do baterii zamontowanej w zamku, co się sprawdzi gównie wtedy, gdy mamy gniazdo elektryczne blisko drzwi lub ładujemy akumulator z powerbanku,
  • podłączając przewód USB typu C do baterii wyjętej z zamka, co ułatwia ładowanie w dowolnym miejscu. W tym celu wystarczy przesunąć jeden zatrzask od spodu obudowy.

Po rozładowaniu lub wyjęciu baterii dzieje się jednak dziwna rzecz. Zamek zapomina jakby kalobrację ustawienia zamka i po naładowaniu trzeba ponownie zaprogramować pozycje graniczne obrotów. Nie jest to zbyt skomplikowane, ogranicza się do automatycznego obrócenia się w obie strony i trwa nie więcej niż pół minuty. Jednak sam fakt konieczności konfiguracji co 2 tygodnie nie napawa zbyt dużym optymizmem. A bez przejścia przez nią zamek może nie działać w pełni dobrze.

Dodatkowe akcesoria

Do takiego zamka możemy dodać jeszcze kilka ciekawych akcesoriów. Jest to wspominany sensor otwarcia drzwi, poza tym klawiatura do otwierania drzwi kodem oraz pilot Nuki Fob. Razem z zamkiem testowałem ostatni z wymienionych, czyli małego pilota na Bluetooth.

Nuki Fob to faktycznie bardzo małe urządzenie wyposażone w miejsce na sznurek, baterię oraz jeden klawisz. Ma on jednak możliwość ustawienia trzech różnych działań po jednym, dwóch i trzech kliknięciach. Działania, jakie klawisz może wywołać, to zablokowanie i odblokowanie zamka. Jest także możliwość zamknięcia dopiero za jakiś czas, w zależności od zastosowanych w aplikacji ustawień.

Pilot Nuki Fob działa bardzo dobrze. Jeśli tylko jest w zasięgu zamka (u mnie zasięg łapie będąc na 1 piętrze do mieszkania na 3 piętrze), to pozwoli na szybkie wywołanie aktywności. Bez sięgania po klucze czy telefon. Jedyna wada to cena – taki pilocik to wydatek rzędu 200 złotych, co wydaje się już trochę wysoką kwotą.

Podsumowanie

Nuki Smart Lock 3.0 Pro kosztuje około 1250 złotych. Uważam, że to naprawdę przyzwoita cena. Szczególnie, że do niego nie musimy już nic dokupywać – żadnej bramki, niczego. To samowystarczalne urządzenie z pełną funkcjonalnością. Dla porównania model bez „Pro” w nazwie kosztuje 700 złotych, ale do zdalnego sterowania musimy dokupić bramkę za około 500 złotych, a ładowalny akumulator to jeszcze kolejne 200 złotych.

Muszę przyznać, że Nuki Smart Lock 3.0 Pro to solidny zamek warty rozważenia. Nie mam żadnych zastrzeżeń do jego działania, stabilności czy funkcjonalności. Według mnie jest to nawet najciekawszy, najbardziej rozbudowany i najmocniej funkcjonalny zamek, jaki do tej pory testowałem. Jest wszystko, czego bym oczekiwał… i, najważniejsze, całość po prostu dobrze działa!

Jedyny mały minus, jaki zauważam, to żywotność baterii. Ładowanie co 2 tygodnie, potem ponowna konfiguracja, to trochę za mało. Wynika to jednak z tego, że mamy tu wbudowane Wi-Fi, które trochę energii też potrzebuje. Podejrzewam, że model bez Wi-Fi może działać znacznie dłużej.

A co Wy myślicie o Nuki Smart Lock 3.0 Pro? Sprawdziłby się u Was? Czy raczej szukalibyście innego zamka? Czekam na Wasze komentarze!

Nuki Smart Lock 3.0 Pro
Recenzja Nuki Smart Lock 3.0 Pro. Czy to najlepszy inteligentny zamek do drzwi?
Wnioski
Zalety
Stabilność działania i szybkość reakcji
Jakość wykonania
Mnogość funkcji i niestandardowych możliwości
Prosta konfiguracja krok po kroku
Ładna i przejrzysta aplikacja
Działanie z Apple HomeKit, Amazon Alexa i Google Home
Brak konieczności stosowania dodatkowych bramek
Wady
Tylko 2 tygodnie pracy po jednym ładowaniu
Konieczność kalibracji po rozładowaniu
9.5
Ocena