RenovAI

RenovAI pomoże Ci urządzić wnętrze – dzięki Sztucznej Inteligencji

Alon Gilady, założyciel firmy RenovAI, próbuje rozwiązać odwieczny problem wszystkich osób, które wprowadzają się do nowego domu lub mieszkania – “nie jesteśmy projektantami wnętrz, lecz nie chcemy też zatrudniać profesjonalistów.” Jakie zostają nam więc możliwości?

Nowa propozycja

Dotychczas, jeśli chcieliśmy użyć aplikacji do urządzania wnętrz, mogła ona nam zaproponować kontakt z prawdziwym projektantem lub pokazać jedną z wcześniej przygotowanych trójwymiarowych wizualizacji. RenovAI to jednak zupełnie nowa propozycja.

Jest to aplikacja (lecz na razie działająca tylko w przeglądarce), która, dzięki Sztucznej Inteligencji, po analizie naszych preferencji (zadaniu 8 pytań), jest w stanie zaproponować nam unikalny projekt wnętrza, który ma się nam spodobać, a także pokazać nam go w 3D i ułatwić zakup wszystkich potrzebnych mebli.

Alon Chelben, współzałożyciel RenovAI, wpadł na pomysł aplikacji, gdy sam przeprowadził się do nowego apartamentu i próbował użyć istniejących aplikacji do projektowania wnętrz. Kiedy efekty mu się nie spodobały, pomyślał:

Nie umiem projektować. […] I stąd zrozumiałem, że jest to nowa szansa.

“I cannot design. […] From that idea, we realized that there’s an opportunity here.”

A jak działa prototyp aplikacji? Sprawdźmy to.

Test RenovAI

Podróż do nowego wnętrza rozpoczynamy tutaj. Jeśli wybierzemy opcję wypróbowania za darmo, czeka nas 8 ciekawych pytań dotyczących naszych preferencji.

RenovAI pomoże Ci urządzić wnętrze - dzięki Sztucznej Inteligencji
Pytanie 1 – wybór swoich ulubionych stylów

Przez pierwsze 7 z nich, wybieramy style, a także przykładowe pomieszczenia, które nam się najbardziej podobają. Na razie wszystko obraca się wokół salonu.

RenovAI pomoże Ci urządzić wnętrze - dzięki Sztucznej Inteligencji
Pytanie 5 – wybór przykładowych salonów, które najbardziej się nam podobają

Lecz w pytaniu 8, które możemy pominąć, możemy dowolnie skonfigurować wielkość ścian i położenie okien naszego salonu, co pozwoli nam idealnie go dopasować do swoich potrzeb i istniejących konfiguracji.

Po krótkiej chwili, otrzymujemy przykładowy projekt salonu w 3D, który możemy zmieniać po fakcie, a także listę mebli (z cenami), które zostały użyte.

RenovAI pomoże Ci urządzić wnętrze - dzięki Sztucznej Inteligencji
Mój końcowy projekt salonu

Szczerze mówiąc, aplikacja działa bardzo dobrze. Efekty są dostępne szybko i wyglądają jak jeden z projektów z renomowanego sklepu. A minimalistyczna oprawa graficzna wspomaga naszą satysfakcję. Brawo, deweloperzy…

Co dalej?

Priorytetem założycieli RenovAI jest tworzenie modeli Sztucznej Inteligencji, które zrozumieją zasady dobrego projektowania. I choć aplikacja jest kierowana w stronę konsumentów i została stworzona, aby rozwiązać prawdziwy problem, RenovAI będzie też współpracować z producentami, aby stworzyć jeden ‘ekosystem projektowania wnętrz’.

Aby stworzyć odpowiednie AI, Gilady powiedział, że trenowali modele na tysiącach istniejących projektów, a wszystkie zostały pogrupowane w 16 osobnych stylów (abyśmy mogli wybrać te, które lubimy najbardziej). I chociaż tysiące próbek, na których uczony jest algorytm AI, to może wydawać się niewiele, w porównaniu z milionami, których używają programy jak Jukebox, w tym przypadku okazało się to wystarczającą ilością.

Jak powiedział Gilady:

Nasz model przechodzi przez zdjęcia wnętrz, w celu zrozumienia relacji między meblami, kolorami, teksturą i materiałami, które są w danym projekcie. Przeprowadza analizę statystyczną, aby zrozumieć, dlaczego dane meble do siebie pasują i jak stworzyć zasady projektowania każdego podstylu.

“Our picture recommendation engine goes through the images to understand the relations between the items, the color, the palette, the texture and material. It does a statistical analysis to understand how things are matching each other, how to create the design rules of every substyle.”

RenovAI pracuje już ze znanymi sklepami online, jak Made.com i Mobly. Gilady mówi, że pomimo panującej pandemii, widzi wiele szans do rozwoju, ponieważ wiele osób chce teraz poprawić wystrój swojego mieszkania. Uważa też, że trendy projektowania wnętrz idą właśnie w tę stronę.

Muszę się zgodzić z założycielem. RenovAI może naprawdę zrewolucjonizować obecny rynek. Jeśli masz chwilę, możesz obejrzeć jeszcze krótką prezentację RenovAI, aby zobaczyć wszystkie dostępne pytania.

źródło: Alon Gilady

Jeśli chcemy przetestować aplikację na telefonie, na stronie RenovAI musimy poprosić o wersję demo. Sam jej nie testowałem, ale jeśli zostaną dodane do niej funkcje AR, może to być jeden z najlepszych produktów tego roku. Nie mogę się doczekać.