ricoh

Tablica E Ink od Ricoh może odmienić pracę zdalną

Jak podaje SlashGear, Ricoh rozpoczął współpracę z E Ink Corporation, której efektem ma być inteligentna tablica wykonana w tej technologii. Czy jest się czym ekscytować? Moim zdaniem tak, urządzenie ma mieć przekątną 42 cali, grubość 14,5 mm oraz wagę niecałych 6 kilogramów, co sprawia, że przenoszenie go między kolejnymi spotkaniami w firmie nie będzie szczególnie uciążliwe. To jednak nie wymiary są kluczową cechą tego urządzenia, a jego funkcjonalność.

Zanim przejdę do opisu najważniejszej cechy tej tablicy, kilka słów odnośnie obu firm. Ricoh może się kojarzyć z produkcją aparatów fotograficznych, jednak pod tą nazwą kryje się znacznie więcej niż jedna spółka. Obecnie to jedna z największych korporacji na świecie, która zrzesza aż 317 firm i oddziałów.

E Ink Corporation z kolei wielu z Was może łączyć z technologią E Ink. Z papieru elektronicznego korzysta dzisiaj mnóstwo czytników elektronicznych takich jak chociażby Amazon Kindle. E Ink Corporation zajmuje się rozwojem tego rozwiązania a wszystkimi swoimi działaniami zarządza z siedziby w amerykańskim stanie Massachusetts.

RICOH eWhiteboard 4200, czyli produkt odpowiedni na obecne czasy

Urządzenie, o którym mowa to RICOH eWhiteboard 4200, którego opis działania został zaprezentowany na poniższym wideo (niestety tylko w języku japońskim). Dzięki zastosowaniu technologii E Ink, urządzenie przypomina w dotyku papier, jednak jest znacznie bardziej funkcjonalne.

RICOH eWhiteboard 4200 ma połączenie z Wi-Fi i może być używane, jako zwyczajny ekran. Ponadto, panel zamontowany w urządzeniu wymaga bardzo niewielkiej siły, by pisać, co powinno ułatwić wszelkie prace wykonywane na tablicy. Naprawdę ciekawie robi się, gdy połączymy ze sobą dwa takie modele poprzez Wi-Fi.

Pojawia się wówczas funkcja kopiowania pisma z jednej tablicy na drugą. Przykładowo, jeśli dwie osoby odbywają właśnie spotkanie online i mają ze sobą dwie połączone tablice, projekt naszkicowany przez jedną osobę może się pojawić na tablicy drugiej osoby w czasie rzeczywistym.

Producent tablicy zapewnia, że biuro nie jest jedynym środowiskiem, w jakim ta może być używana. Wbudowana bateria pozwala zabrać ją na zewnątrz, a wodo i pyłoszczelność sprawiają, że możliwe jest jej bezpieczne użytkowanie nawet w nieco mniej sprzyjających warunkach.

To pierwsza taka tablica, która może być sparowana z inną i pomagać w ten sposób w pracy zdalnej. Dalsze inwestycje w takie rozwiązania (przynajmniej ze strony Ricoh) zależą jednak od tego, czy obecny trend ciągłej popularyzacji pracy zdalnej, utrzyma się.

Niestety, tablica dostępna jest wyłącznie w Japonii. O jakichkolwiek planach sprzedaży w innych zakątkach globu, na tę chwilę, nie ma mowy.