Robotyczne rękawice (źródło: Youtube)
Robotyczne rękawice (źródło: Youtube)

Robo-rękawiczka pomaga pacjentom po udarze odzyskać zdolności muzyczne

Zastanawiałeś się kiedyś, jak by to było, gdybyśmy mogli użyć najnowocześniejszych technologii, by pomóc ludziom odzyskać utracone zdolności? Brzmi to jak materiał na film science-fiction, prawda? Jednak z rosnącą popularnością sztucznej inteligencji, ten scenariusz staje się coraz bardziej realny. Naukowcy stworzyli robo-rękawiczkę, czyli narzędzie, które pomaga pacjentom po udarze nauczyć się na nowo grać na pianinie.

Muzyka ponownie w zasięgu ręki

Robo-rękawiczka to to lekka, elastyczna rękawica, która może być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Działa na zasadzie uczenia maszynowego i jest zaprojektowana, by pomóc muzykom, którzy doświadczyli udaru, odzyskać pewność siebie i umiejętność gry na ich ulubionych instrumentach.

Nasza inteligentna rękawiczka ze wbudowanymi czujnikami dotykowymi, miękkimi siłownikami i sztuczną inteligencją, skutecznie pomaga w ponownej nauce manualnych zadań po neurotraumie (urazowym uszkodzeniu mózgu).

Dr Maohua Lin, profesor na Uniwersytecie Atlantyckim
Robotyczne rękawice dla osób po udarze
Robotyczne rękawice (źródło: Youtube)

Robo-rękawiczka została stworzona, aby pomóc pacjentom w pokonywaniu lęków i traumy po udarze. Lekka konstrukcja, ważąca tylko 191 gramów, sprawia, że jest wygodna w użyciu. Wszystkie zintegrowane komponenty są umieszczone za pomocą jednolitego procesu formowania, co ułatwia produkcję za pomocą druku 3D. Pneumatyczne siłowniki w każdym palcu umożliwiają precyzyjne ruchy, podczas gdy 16 czujników dostarcza użytkownikowi wrażenia dotykowe.

Robo-rękawiczka (źródło: frontiersin.org)
Robo-rękawiczka — model dłoni (źródło: frontiersin.org)

Rekonwalescencja przez muzykę

Badania naukowe pokazują, że muzyka jest terapią, która pomaga pacjentom po udarze szybciej wrócić do zdrowia i poprawić ich funkcje motoryczne. Dla tych, którzy kochają muzykę i mają kierunkowe wykształcenie, odzyskanie umiejętności gry na instrumentach jest niezwykle istotne. Niemniej jednak nauczenie się jej na nowo to proces, który wymaga dużej precyzji i koordynacji. Choć technologia ta nadal stawia czoła pewnym wyzwaniom, to jednak ma w sobie duży potencjał.

Co roku prawie 795000 osób doznaje udaru w USA. Połowa z nich w wieku 65 lat i starszych doświadcza utraty ruchliwości. Dlatego powyższy wynalazek może stanowić skuteczne rozwiązanie, pomagając zmniejszyć traumę, którą doświadczają.