Robot RoboGuide (źródło: University of Glasgow, Youtube)
Robot RoboGuide (źródło: University of Glasgow, Youtube)

Ten pies-robot, wykorzystując sztuczną inteligencję, będzie wspierał osoby niewidome

W dzisiejszym świecie, gdzie technologia nieustannie się rozwija, pojawia się nowy, przełomowy wynalazek — ten robot-pies, który wykorzystując sztuczną inteligencję (AI), ma za zadanie wspierać osoby niewidome w codziennym życiu. Jego możliwości znacznie przekraczają te oferowane przez tradycyjne metody wsparcia.

Technologia w służbie niewidomym

RoboGuide, stworzony przez badaczy z Uniwersytetu w Glasgow we współpracy z partnerami z branży i organizacjami charytatywnymi, to nie tylko kolejna maszyna. To zaawansowany system, który łączy w sobie szereg nowoczesnych technologii zamontowanych na gotowym korpusie robota. Jego głównym zadaniem jest asystowanie użytkownikom w samodzielnym poruszaniu się, ale także informowanie ich o otaczającym ich świecie.

Robot korzysta z komputerowego widzenia, aby nawigować w przestrzeni. Nie jest to pierwszy tego typu asystent dla osób niewidomych, ale ten model zyskał kilka unikatowych cech, które wyróżniają go na tle innych rozwiązań. Pierwszym wyzwaniem, z którym mierzą się tego typu roboty, jest ograniczenie technologii nawigacyjnych, które często zależą od GPS lub widzenia kamery. I o ile dobrze radzą sobie na zewnątrz, to w pomieszczeniach ten sygnał może być już słabszy. Natomiast systemy oparte na kamerach są ograniczone przez linię widzenia, co utrudnia bezpieczne prowadzenie osób wokół przeszkód.

RoboGuide wyposażono w serię zaawansowanych czujników, które dokładnie mapują otoczenie. Współtwórca projektu, Dr Wasim Ahmad, wyjaśnia, że używają one wizji komputerowej i technologii 3D do skanowania środowiska i identyfikowania każdego obiektu oraz przeszkody. Opracowane oprogramowanie analizuje dane mapowania i korzysta z algorytmów jednoczesnej lokalizacji i mapowania (SLAM), aby określić optymalne trasy z jednego miejsca do drugiego. System interpretuje dane z czujników w czasie rzeczywistym, umożliwiając robotowi śledzenie i omijanie poruszających się przeszkód.

Robot RoboGuide (źródło: gla.ac.uk)
Robot RoboGuide (źródło: gla.ac.uk)

Jedną z najważniejszych cech maszyny jest jego zdolność do komunikacji z użytkownikiem. Wykorzystuje ona duży model językowy (LLM), podobny do technologii, która napędza ChatGPT, aby rozumieć i odpowiadać na pytania osób wokół niego. LLM to algorytmy uczenia głębokiego przetwarzające wprowadzane językowo zagadnienia i przewidujące odpowiedzi na podstawie tych danych. AI RoboGuide zostało przeszkolone na ogromnych zestawach danych językowych, aby móc przewidywać i generować odpowiedzi adekwatne do kontekstu zadanych pytań i poleceń.

Testy w terenie i obiecujące wyniki

W grudniu 2023 roku wynalazek przeszedł istotny etap rozwoju. Po raz pierwszy został przetestowany przez ochotników z zaburzeniami wzroku, kiedy to przewodził im podczas zwiedzania Muzeum Hunteriana w Glasgow, zapewniając interaktywne informacje o sześciu eksponatach. Wyniki były obiecujące, a jeden z uczestników badania, stwierdził, że z pewnością użyłby go jeszcze raz w przyszłości.

Naukowcy planują wykorzystać dane z tej demonstracji do dalszego udoskonalania platformy RoboGuide. Ich celem jest stworzenie kompletnego systemu, który mógłby być dostosowany do robotów różnych kształtów i rozmiarów, aby pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym w różnorodnych sytuacjach charakterystycznych dla nawigacji wewnątrz budynków. Mają nadzieję, że uda się stworzyć solidny produkt komercyjny, który będzie wspierał osoby potrzebujące w każdym miejscu, gdzie będą potrzebować dodatkowej pomocy.