Obrazek przedstawia robota Cassie autorstwa firmy Agility Robotics.

Robot Agility Robotics samodzielnie przebiegł 5 km

Firma Agility Robotics zajmuje się, jak sugeruje nazwa, produkcją robotów. W ofercie posiada dwa modele robotów – Digit’a oraz Cassie. Pierwszy jest nowoczesną maszyną służącą do dostarczania przesyłek, z kolei drugi wygląda jak nogi strusia – i to tylko nogi, bez innych części. Chociaż Cassie jest starszym modelem, to właśnie ona dokonała osiągnięcia, o którym mowa. Samodzielnie przebiegła pięciokilometrową trasę.

Każde, interesujące wydarzenie ma swoją historię i nie inaczej jest w tym przypadku. Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy Agility Robotics wypuściło na rynek swój debiutancki produkt – Cassie. Robot poruszał się na dwóch nogach w sposób przypominający ten jaki można zaobserwować u strusiów. Celem było dostarczenie naukowcom i przedsiębiorcom odpowiedniej platformy do prowadzenia badań nad przemieszczaniem się na dwóch nogach. Po kilku latach, Cassie okazała się sukcesem.

Obrazek przedstawia trzy sztuki robota Cassie autorstwa firmy Agility Robotics.
Trzy roboty modelu Cassie stojące obok siebie. fot. Agility Robotics

Na projekcie Agility Robotics zyskali praktycznie wszyscy. Sama firma odniosła duży komercyjny sukces i mogła stworzyć Digit’a – robota dostawczego poruszającego się na dwóch nogach, który jest już dostępny w sprzedaży. A co zyskała branża? Bezcenna okazała się wiedza na temat dwunożnego sposobu poruszania się, którą za pośrednictwem Cassie udało się zdobyć. Jednym z zespołów badawczych, które się tym zajmowały był ten z Oregon State University. To właśnie amerykańscy naukowcy umożliwili Cassie bieg na 5 km.

Agility Robotics ma się z czego cieszyć, a to dopiero początek

Projekt na amerykańskim uniwersytecie trwał od 2017 roku i polegał na zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego do obsługi ruchu dwunożnego. Jak podaje portal TechCrunch, konkretnie wykorzystano „głębokie uczenie wzmacniające”, czyli deep reinforcement learning. Drużyna z Dynamics Robotics Laboratory działającego na terenie Oregon State University chciała nauczyć Cassie w jaki sposób poruszać się podczas biegu poprzez przenoszenie ciężaru ciała. I to do tego został wykorzystany wspomniany algorytm.

Jak działa taka technologia? Najprościej mówiąc, robot uczy się konkretnego zadania od zera i powtarza je tak długo aż zostanie wykonane dobrze. Za pierwszym razem się przewróci. Za dziesiątym poradzi sobie lepiej. Za setnym da radę pobiec i tak dalej. Cassie z OSU dała radę przebiec 5 km w czasie dokładnie 53 minut i 3 sekund. I moim zdaniem to naprawdę imponujący wynik nawet jeśli weźmiemy pod uwagę przeszkody jakie pojawiły się podczas tego zadania.

Film przedstawiający bieg Cassie. Źródło: YouTube

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez uniwersytet, Cassie miała 6 i pół minuty „przerwy”, ponieważ w pewnym momencie przegrzewał się komputer pokładowy, a w innym robot nie poradził sobie z zakrętem i po prostu się przewrócił. Poza tym, ingerencja człowieka nie była wymagana, co dalej robi duże wrażenie. 

Jakie są plany dotyczące rozwoju Cassie?

Warto wspomnieć, że pięciokilometrowy bieg to nie pierwsza sytuacja, w której do robota Agility Robotics zostały wgrane algorytmy uczenia maszynowego. Ten sam zespół naukowców, o którym mowa była wcześniej dał radę w maju tego roku nauczyć Cassie wchodzenia i schodzenia po schodach. Chociaż technicznie to Cassie nauczyła się sama, po prostu potrzebowała, żeby ktoś zainstalował jej odpowiednie algorytmy. To również jest imponujące osiągnięcie, ponieważ robot nie wspomagał się czujnikami LiDAR ani kamerami pokładowymi. 

Cassie wchodząca i schodząca ze schodów. Źródło: YouTube

Jak powiedział Yesh Godse, student Oregon State University, który miał swój udział w projekcie związanym z Cassie:

„Deep reinforcement learning to potężna metoda w dziedzinie sztucznej inteligencji, która umożliwia naukę takich umiejętności jak bieganie, skakanie czy wchodzenie i schodzenie po schodach”

Ciężko się z nim nie zgodzić. Skoro odpowiednie algorytmy już dzisiaj są w stanie umożliwić robotom takie osiągnięcia jak bieg na 5 km, to możemy się tylko zastanawiać co przyniosą nam najbliższe miesiące i lata. Niewykluczone, że jeszcze usłyszymy o Cassie oraz o podobnych dokonaniach innych robotów.