Robot barista serwuje kawę w Korei Południowej

Robot barista serwuje kawę w Korei Południowej

W jednej z kawiarni w południowokoreańskim mieście Daejeon swoją karierę zawodową rozpoczął niedawno nowy pracownik. Nie jest to jednak zwyczajny barista, serwujący pyszną latte z pianką czy mocne espresso. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom, lokal postanowił przetestować możliwości robota przygotowanego przez firmę Vision Semicon.

Ten robot nie tylko przygotuje kawę, ale również dostarczy ją do stolika!

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa dotyczą nie tylko polskich przedsiębiorców. Właściciele milionów hoteli, restauracji, sklepów i innych placówek tego typu cały czas zastanawiają się, co zrobić, by móc zapewnić swoim klientom bezpieczny dystans społeczny. Rozwiązaniem może okazać się robotyka i sztuczna inteligencja. Firma Vision Semcon, na zlecenie jednej z kawiarni w miejscowości Daejon (Korea Południowa), opracowała inteligentnego robota, który bez problemu poradzi sobie z podstawowymi obowiązkami baristy.

Urządzenie zaparzy zamówioną przez klienta kawę oraz przygotuje ciepłą herbatę. Nie są to jednak jego jedyne możliwości. Robot może również zbierać zamówienia od przybyłych gości oraz dostarczać je do stolika. Według raportu firmy Reuters, robotobarista ma zaprogramowanych ponad 60 przepisów na różnego rodzaju kawy. Co ważne, urządzenie bez problemu komunikuje się z innymi „mechanicznymi kolegami” poprzez przesłanie danych.

robot
Czy tam może wyglądać kawa przygotowana przez robota? Źródło zdjęcia: @chevanon/ pexels.com

Sam robot jest wysokości przeciętnego człowieka, a wybieranie zamówienia odbywa się za pośrednictwem ekranu dotykowego. Producent sprzętu podaje, że do jego obsługi wymagany jest tylko jeden człowiek, który będzie kontrolował pracę robota, uzupełniał brakujące składniki i dezynfekował wyświetlacz.

Jedynym wymogiem, do jakiego mają dostosować się właściciele lokali, jest odpowiednie rozmieszczenie stolików. Muszą one być na tyle daleko od siebie, by robot mógł swobodnie przemieszczać się z zamówieniem. Firma Vision Semicon poinformowała, że do końca tego roku na rynek trafi około 30 „mechanicznych baristów”.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu pisaliśmy o projekcie SecondHand, który zakłada opracowanie prototypu maszyny użytecznej w przemyśle. Na rynku dostępnych jest również coraz więcej robotów sprzątających, ułatwiających nam zachowanie porządku w domach – nawet takich, które umyją za nas podłogi!

Źródło fotografii głównej @kaboompics/ pexels.com