Robot Digit (źródło: agilityrobotics.com)
Robot Digit (źródło: agilityrobotics.com)

Robot Digit z ulepszeniami. Otrzymał głowę i animowane oczka LED

W dzisiejszym świecie technologia rozwija się w zaskakującym tempie, a roboty stają się coraz bardziej zaawansowane i przypominające ludzi. Przykładem takiego postępu jest robot o nazwie Digit, stworzony przez firmę Agility Robotics. Ta nowa generacja robota bipedalnego (zaprojektowanego do chodzenia na dwóch nogach) wprowadzona na rynek w 2020 roku, została niedawno ulepszona, otrzymując głowę i animowane oczka LED.

Wprowadzenie do świata robotyki Digit

Digit, który pierwotnie nie miał głowy, został stworzony do użytku w różnych branżach, takich jak logistyka, czy przemysł. Zaprojektowany, aby pracować w tych samych warunkach co ludzie, ma wysokość około 175 cm i porusza się na dwóch nogach.

Jednak jego nowa wersja nie ogranicza się jedynie do zmian estetycznych. Jak podaje firma, dodanie sensorów w głowie robota ma na celu ułatwienie ludziom zrozumienia działań Digit. Animowane oczy LED mają przekazywać informacje, na przykład o zmianie kierunku ruchu, czy innych akcjach podczas pracy. Zmieniono także końcówki, czyli „ręce”, aby ułatwić mu podnoszenie skrzynek używanych w magazynach.

Mimo tych ulepszeń, możliwości maszyny są nadal dość ograniczone. Potrafi chodzić, wchodzić na krawężniki, kucać i wykonywać inne proste czynności. Jego główną funkcją jest podnoszenie i odkładanie przedmiotów o wadze do około 16 kilogramów. Bota w akcji można zobaczyć na demonstracyjnych filmach, gdzie Digit podchodzi do półki, zdejmuje skrzynkę i przenosi ją na taśmę transportową.

Robot Digit współpraca z człowiekiem Robot Digit (źródło: agilityrobotics.com)
Digit współpracuje z człowiekiem (źródło: agilityrobotics.com)

Nie wiadomo jeszcze, ile to technologiczne udogodnienie będzie kosztować, ale Agility Robotics otwiera swój Program Partnerski Agility. W założeniu ma on dać firmom wyjątkową okazję do kształtowania umiejętności i zdolności Digit, a początkowo będzie też jedynym sposobem na zakup najnowszej generacji robota.

Opisywana maszyna to kolejny przykład, jak technologia może naśladować ludzką postać i zachowania. Ostatnio mogliśmy podziwiać zwinne ruchy Tesla Optimus Gen 2.

To wszystko otwiera nowe możliwości w interakcji człowieka z robotem. Wraz z rozwojem i ich ulepszaniem, możemy oczekiwać coraz większego ich wpływu na różne aspekty naszego życia, zarówno w domu, jak i w pracy.