Optimus Gen 2 (źródło: Elon Musk, X)
Optimus Gen 2 (źródło: Elon Musk, X)

Robot Tesla Optimus Gen 2 jest tak delikatny, że ugotuje jajka, ale i zwinny, bo umie tańczyć

W świecie technologii, który nigdy nie przestaje nas zadziwiać, Tesla ponownie wyznacza nowe standardy – tym razem za sprawą najnowszego dzieła, czyli robota humanoidalnego Optimus drugiej generacji. Firma, znana ze swojego nieustannego dążenia do innowacji, przedstawiła model, który waży o 10 kg mniej i porusza się o 30% szybciej niż poprzednik. Robot zyskał też bardziej ludzki wygląd.

Tesla i postęp w robotyce humanoidalnej

Zaledwie dwa lata po tym, jak Elon Musk ogłosił wejście Tesli w świat robotów humanoidalnych, firma osiągnęła znaczący postęp. Podróż rozpoczęła się od prototypów funkcjonalnych i błyskawicznie ewoluowała do prezentacji robota Optimus w marcu tego roku. Zaledwie dziesięć miesięcy później, Tesla prezentuje Optimus Gen 2 – zaawansowanego humanoida, który jest jest bardziej wydajny i zwinny od poprzednika.

Do maszyny wprowadzono dwa dodatkowe stopnie swobody w szyi, zintegrowaną elektronikę i okablowanie, co przyczynia się do bardziej zwartego wyglądu. Projekt stóp naśladuje anatomię ludzką, zawierając sekcje palców i sensory siły/nacisku, co poprawia równowagę i ruch. Wśród znaczących ulepszeń znajdują się nowe ręce z 11 stopniami swobody, szybsze siłowniki i czujniki dotykowe na każdym palcu, zwiększające zręczność robota w manipulacji przedmiotami.

Wizualnie, Optimus Gen 2 porzuca surowy, metaliczny wygląd Cybertrucka na rzecz eleganckiej, białej karoserii, przypominającej styl Tesli Model S. Pomimo bardziej ludzkiego wyglądu, robot utrzymuje 10% redukcję wagi, co świadczy o zaangażowaniu Tesli w równowagę między formą a funkcją. Jakby tego było mało, maszyna wydaje się być niezłym tancerzem.

Konkurencja i masa produkcyjna

Humanoidalny robot Tesli jest imponującym osiągnięciem technologicznym, stawiającym czoła silnej konkurencji, takiej jak robot Atlas od Boston Dynamics. Z tą różnicą, że ten pierwszy powstał z myślą o masowej produkcji.

Jednak prawdziwym wyzwaniem będzie pokazanie, że te roboty mogą wykonywać rzeczywiste zadania w sposób niezawodny i elastyczny. Wyścig, aby zademonstrować praktyczne zastosowania, wciąż trwa. Rok 2023 był świadkiem niespotykanego postępu w dziedzinie robotyki humanoidalnej.